Panduit® CLT188F-3C20 Corrugated Slit Wall Loom Tubing, 1.88 in ID, 2.17 in OD, 300 ft L, Polyethylene
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
SKU918287
MFGR #CLT188F-3C20
Panduit® Loom Tubing, Corrugated Slit Wall, 1.88 in Inside Dia, 2.17 in Outside Dia, 300 ft Length, -40 to 122 deg F, Polyethylene, Black
Application
Provides Protection for Cables, Crush Impact and Abrasion Resistant,
ARRA Compliant
Y
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
CLT188F-3C20
Color
Black
Country of Origin
USA
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
55.00
Gross Volume per Pack Metric
1.56
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
40.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
18.14
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
48.00 in
113.0300 cm
Returnable
Standard
RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHB Flammability Rating
Temperature Rating
122 ?°F
Thickness
0.013 to 0.035 in
Type
Corrugated Loom Tubing
Width
44.50 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Panduit®
Manufacturer
Inside Diameter
1.88 in
Length
44.50 in
Material
Polyethylene
Outside Diameter
2.17 in