or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
PAN CT-1170 CtrldCYFerrCrmpToolw/Pt
SKU1015168
MFGR #CT-1170
Your Cost: $416.57/ea
List: Controlled Cycle Ferrule Crimp Tool with Square profile for 28-5 AWG (0,08 - 16 mm?) insulated and non-insulated single wire ferrules and 23-10 AWG (2 x 0.25mm? - 2x 6mm?) insulated twin ferrules. Tool has patented locator to ensure proper positioning of i
Controlled Cycle Ferrule Crimp Tool with Square profile for 28-5 AWG (0,08 - 16 mm?) insulated and non-insulated single wire ferrules and 23-10 AWG (2 x 0.25mm? - 2x 6mm?) insulated twin ferrules. Tool has patented locator to ensure proper positioning of i
Application Pan-Term Ferrules ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable|Wire Size 28 to 5 AWG Catalog Number CT-1170 Country of Origin DEU Crimping Capacity NA t Crimping Force NA ton Currency USD Dimensions 8.5 in L x 0.75 in W x 2.95 in H EU RoHS Indicator X Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 1.1550 lb Gross Weight per Pack Metric 0.51 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.40 in Height [Metric] 3.5560 cm Length 9.70 in Length [Metric] 24.6380 cm Material Steel Opening Size NA in Overall Length 8.5 in Returnable Y Standard NA Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand Contour Crimp?„? Type Controlled Cycle Crimp Tool UNSPSC 27111518 UPC 11 61305618123 UPC 12 61305618123 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Wire Size #5 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Pan-Term Ferrules Crimp tool with hexagon profile for 28 to 5 AWG insulated and non-insulated single wire ferrules and 23 to 10 AWG insulated twin ferrules Tool has Patented locator to ensure proper positioning of insulated terminals Locator can be easily moved for left or right hand operation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | Pan-Term Ferrules |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable|Wire Size | 28 to 5 AWG |
| Catalog Number | CT-1170 |
| Country of Origin | DEU |
| Crimping Capacity | NA t |
| Crimping Force | NA ton |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.5 in L x 0.75 in W x 2.95 in H |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1550 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.51 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.40 in |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Length | 9.70 in |
| Length [Metric] | 24.6380 cm |
| Material | Steel |
| Opening Size | NA in |
| Overall Length | 8.5 in |
| Returnable | Y |
| Standard | NA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | Contour Crimp?„? |
| Type | Controlled Cycle Crimp Tool |
| UNSPSC | 27111518 |
| UPC 11 | 61305618123 |
| UPC 12 | 61305618123 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Wire Size | #5 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Pan-Term Ferrules |
| Crimp tool with hexagon profile for 28 to 5 AWG insulated and non-insulated single wire ferrules and 23 to 10 AWG insulated twin ferrules |
| Tool has Patented locator to ensure proper positioning of insulated terminals |
| Locator can be easily moved for left or right hand operation |