or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Osram Sylvania M400/U/BT28 Sylvania OBS64488 400W METALARC compact quartz metal halide lamp, reduced outer jacket, E39 base, BT28 bulb, enclosed fixture rated, universal burn, clear, 4000K
Osram Sylvania M400/U/BT28 Sylvania OBS64488 400W METALARC compact quartz metal halide lamp, reduced outer jacket, E39 base, BT28 bulb, enclosed fixture rated, universal burn, clear, 4000K
SKU67892
MFGR #M400/U/BT28
Your Cost: $157.20/ea
METAL HALIDE; 400 W; SHAPE DESIGNATION BT28; MOGUL BASE; CLEAR; ANSI CODE/BALLAST M59KA; INITIAL INTENSITY 36000 VERTICAL/32000 HORIZONTAL LUMEN; COLOR RENDERING INDEX 65; COLOR TEMPERATURE 4000 K; OPERATING POSITION UNIVERSAL; OVERALL LENGTH 8-5/16 INCH
METAL HALIDE; 400 W; SHAPE DESIGNATION BT28; MOGUL BASE; CLEAR; ANSI CODE/BALLAST M59KA; INITIAL INTENSITY 36000 VERTICAL/32000 HORIZONTAL LUMEN; COLOR RENDERING INDEX 65; COLOR TEMPERATURE 4000 K; OPERATING POSITION UNIVERSAL; OVERALL LENGTH 8-5/16 INCH
Average Life 15000 hr Catalog Number M400/U/BT28 Color Rendering Index [CRI] 65 CRI Color Temperature 4000 K Country of Origin MUL Finish Coated Gross Weight Per Pack 0.4490 lb Size 8.31 in Standard M59/E Sub Brand COMPACT METALARC Type High Intensity Discharge (HID) UNSPSC 39101614 UPC 11 04613564488 UPC 12 04613564488 Voltage Rating 135 V Stock Status NONSTOCK Brand Osram Manufacturer Osram Sylvania, Inc. Lumens 36k lm Shape BT28 Wattage 400 W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Average Life | 15000 hr |
| Catalog Number | M400/U/BT28 |
| Color Rendering Index [CRI] | 65 CRI |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | MUL |
| Finish | Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.4490 lb |
| Size | 8.31 in |
| Standard | M59/E |
| Sub Brand | COMPACT METALARC |
| Type | High Intensity Discharge (HID) |
| UNSPSC | 39101614 |
| UPC 11 | 04613564488 |
| UPC 12 | 04613564488 |
| Voltage Rating | 135 V |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Osram |
| Manufacturer | Osram Sylvania, Inc. |
| Lumens | 36k lm |
| Shape | BT28 |
| Wattage | 400 W |