or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Osram Sylvania F34CW/SS/SL OBS24396 34W, T12 Rapid Start SUPER SAVER fluorescent lamp, Cool White phosphor, 4200K color temperature, 60 CRI, SAFELINE coated
Osram Sylvania F34CW/SS/SL OBS24396 34W, T12 Rapid Start SUPER SAVER fluorescent lamp, Cool White phosphor, 4200K color temperature, 60 CRI, SAFELINE coated
SKU67415
MFGR #F34CW/SS/SL
Your Cost: $27.93/ea
RAPID START; 34 W; 48 INCH NOMINAL LENGTH; SHAPE DESIGNATION T12; STYLE COOL WHITE PHOSPHOR; MEDIUM BIPIN BASE; INITIAL INTENSITY 2600 LUMEN; COLOR RENDERING INDEX 62; COLOR TEMPERATURE 4200 K; LIFE 20000 HR; STANDARD PACKAGE 30
RAPID START; 34 W; 48 INCH NOMINAL LENGTH; SHAPE DESIGNATION T12; STYLE COOL WHITE PHOSPHOR; MEDIUM BIPIN BASE; INITIAL INTENSITY 2600 LUMEN; COLOR RENDERING INDEX 62; COLOR TEMPERATURE 4200 K; LIFE 20000 HR; STANDARD PACKAGE 30
Application Commercial/Residential Average Life 20000 hr Base Medium Bipin Bulb T12 in Catalog Number F34CW/SS/SL Color Rendering Index [CRI] 60 CRI Country of Origin MUL Designation F34C Diameter 1.5 in Finish Safeline Gross Weight Per Pack 0.7270 lb Length 47.78 in Lumens 2.6k lm Start Type Rapid Start Sub Brand SUPERSAVER SAFELINE Total Harmonic Distortion Ballast Dependent h Type Fluorescent UNSPSC 39101605 UPC 11 04613524396 UPC 12 04613524396 Voltage Rating Ballast Dependent Stock Status NONSTOCK Brand Osram Manufacturer Osram Sylvania, Inc. Color Temperature 4200 K Shape T12 Wattage 34 W Commercial/Residential COOL WHITE
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | Commercial/Residential |
| Average Life | 20000 hr |
| Base | Medium Bipin |
| Bulb | T12 in |
| Catalog Number | F34CW/SS/SL |
| Color Rendering Index [CRI] | 60 CRI |
| Country of Origin | MUL |
| Designation | F34C |
| Diameter | 1.5 in |
| Finish | Safeline |
| Gross Weight Per Pack | 0.7270 lb |
| Length | 47.78 in |
| Lumens | 2.6k lm |
| Start Type | Rapid Start |
| Sub Brand | SUPERSAVER SAFELINE |
| Total Harmonic Distortion | Ballast Dependent h |
| Type | Fluorescent |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 04613524396 |
| UPC 12 | 04613524396 |
| Voltage Rating | Ballast Dependent |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Osram |
| Manufacturer | Osram Sylvania, Inc. |
| Color Temperature | 4200 K |
| Shape | T12 |
| Wattage | 34 W |
| Commercial/Residential |
| COOL WHITE |