or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Osborn ATB™ 0004062500 Composite Flexible Wire Wheel Brush, 6 in Dia x 1 in W, 2 in, 0.022 in Crimped/Round Wire
Custom_Product_Images_Illustration
Osborn ATB™ 0004062500 Composite Flexible Wire Wheel Brush, 6 in Dia x 1 in W, 2 in, 0.022 in Crimped/Round Wire
SKU530711
MFGR #40625
Your Cost: $85.86/ea
List: Osborn ATB™ Wire Wheel Brush, Composite Flexible, 6 in Brush Dia, 1 in Brush Width, 2 in, Crimped/Round Wire, 0.022 in Wire Dia, Nylon/Silicon Carbide Wire, 1-1/4 in Trim Length, 3600 rpm Maximum
Osborn ATB™ Wire Wheel Brush, Composite Flexible, 6 in Brush Dia, 1 in Brush Width, 2 in, Crimped/Round Wire, 0.022 in Wire Dia, Nylon/Silicon Carbide Wire, 1-1/4 in Trim Length, 3600 rpm Maximum
Attachment Type Unthreaded Arbor Catalog Number 40625 Country of Origin US Filament Type Crimped/Round Filament|Wire Diameter 0.022 in Fill Material Nylon/Silicon Carbide Gross Weight Per Pack 1.1000 lb Maximum Speed 3600 rpm Standards ANSI B165.1ANSI B165.2 Trim Length 1-1/4 in Type Composite Flexible UPC 11 62242440625 UPC 12 62242440625 Stock Status NONSTOCK Brand Osborn Manufacturer Osborn Manufacturing Arbor Hole Size 2 in Brush Diameter 6 in Face Width 1 in These brushes with a long trim and moderate density, are ideal for applications requiring a high degree of conformability Longer brush life Minimum cycle time No pre-stressing of filaments Less filament breakage Uniform distribution of filaments No parting line Balanced for optimal performance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Attachment Type | Unthreaded Arbor |
| Catalog Number | 40625 |
| Country of Origin | US |
| Filament Type | Crimped/Round |
| Filament|Wire Diameter | 0.022 in |
| Fill Material | Nylon/Silicon Carbide |
| Gross Weight Per Pack | 1.1000 lb |
| Maximum Speed | 3600 rpm |
| Standards | ANSI B165.1ANSI B165.2 |
| Trim Length | 1-1/4 in |
| Type | Composite Flexible |
| UPC 11 | 62242440625 |
| UPC 12 | 62242440625 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Osborn |
| Manufacturer | Osborn Manufacturing |
| Arbor Hole Size | 2 in |
| Brush Diameter | 6 in |
| Face Width | 1 in |
| These brushes with a long trim and moderate density, are ideal for applications requiring a high degree of conformability |
| Longer brush life |
| Minimum cycle time |
| No pre-stressing of filaments |
| Less filament breakage |
| Uniform distribution of filaments |
| No parting line |
| Balanced for optimal performance |