or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Osborn
Osborn 5401900 Wire Scratch Brush, 5-1/4 in L x 1-7/64 in W Brush, 1-1/8 in W Block, 10 in OAL, 1-1/8 in
Custom_Product_Images_Illustration
Osborn
Osborn 5401900 Wire Scratch Brush, 5-1/4 in L x 1-7/64 in W Brush, 1-1/8 in W Block, 10 in OAL, 1-1/8 in
SKU52992
MFGR #54019
Your Cost: $9.12/ea
List: Osborn Wire Scratch Brush, 5-1/4 in L x 1-7/64 in W Brush, 1-1/8 in W Block, 1-1/8 in Trim Length, Stainless Steel Trim, 4 x 16 Rows, Shoe Handle, Kiln-Dried Hardwood Handle, 10 in Overall Length
Osborn Wire Scratch Brush, 5-1/4 in L x 1-7/64 in W Brush, 1-1/8 in W Block, 1-1/8 in Trim Length, Stainless Steel Trim, 4 x 16 Rows, Shoe Handle, Kiln-Dried Hardwood Handle, 10 in Overall Length
Catalog Number 54019 Gross Weight Per Pack 9.6200 lb Handle Material Kiln-Dried Hardwood Handle Type Shoe UNSPSC 27113001 UPC 11 62242454019 UPC 12 62242454019 Stock Status NONSTOCK Brand Osborn Manufacturer Osborn Brush Size 5-1/4 in L x 1-7/64 in W Overall Length 10 in Trim Length 1-1/8 in Trim Material Stainless Steel Kiln-dried hardwood for maximum tuft retention Smooth machined finish provides excellent comfort in use Skilled workmanship assures a uniform distribution of fill materials and firmly anchored tufts Stainless steel is highly corrosion resistant and can be used in high-humidity or wet conditions It has a higher heat tolerance than steel, allowing use at high temperatures on aluminum and stainless steel Scratch brushes are constructed of dense filament/wire with an even trim for a consistent brushing action 0.012 in fill dia
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 54019 |
| Gross Weight Per Pack | 9.6200 lb |
| Handle Material | Kiln-Dried Hardwood |
| Handle Type | Shoe |
| UNSPSC | 27113001 |
| UPC 11 | 62242454019 |
| UPC 12 | 62242454019 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Osborn |
| Manufacturer | Osborn |
| Brush Size | 5-1/4 in L x 1-7/64 in W |
| Overall Length | 10 in |
| Trim Length | 1-1/8 in |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Kiln-dried hardwood for maximum tuft retention |
| Smooth machined finish provides excellent comfort in use |
| Skilled workmanship assures a uniform distribution of fill materials and firmly anchored tufts |
| Stainless steel is highly corrosion resistant and can be used in high-humidity or wet conditions |
| It has a higher heat tolerance than steel, allowing use at high temperatures on aluminum and stainless steel |
| Scratch brushes are constructed of dense filament/wire with an even trim for a consistent brushing action |
| 0.012 in fill dia |