or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Osborn 30293 ATB End Brush, 1 in Dia, Silicon Carbide Straight Wire, 1 in Trim
Custom_Product_Images_Illustration
Osborn 30293 ATB End Brush, 1 in Dia, Silicon Carbide Straight Wire, 1 in Trim
SKU1185755
MFGR #30293
$/ea
Osborn End Brush, Series: ATB, 1 in Brush Dia, 1/4 in Shank, Straight Wire, Silicon Carbide Wire, 1 in Trim Length, 9000 rpm Maximum
Osborn End Brush, Series: ATB, 1 in Brush Dia, 1/4 in Shank, Straight Wire, Silicon Carbide Wire, 1 in Trim Length, 9000 rpm Maximum
Catalog Number 30293 Country of Origin US Filament Type Straight Gross Weight Per Pack 2.2600 lb Maximum Speed 9000 rpm Overall Length 2-3/4 in Shank Diameter 1/4 in Standards ANSI B165.1ANSI B165.2 UNSPSC 27111907 UPC 11 62242430293 UPC 12 62242430293 Stock Status NONSTOCK Brand Osborn Manufacturer Osborn Manufacturing Brush Diameter 1 in Fill Material Silicon Carbide Trim Length 1 in They are recommended for operations where balance is critical, as in CNC and robotic use They can also used on portable air and electric tools
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 30293 |
| Country of Origin | US |
| Filament Type | Straight |
| Gross Weight Per Pack | 2.2600 lb |
| Maximum Speed | 9000 rpm |
| Overall Length | 2-3/4 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Standards | ANSI B165.1ANSI B165.2 |
| UNSPSC | 27111907 |
| UPC 11 | 62242430293 |
| UPC 12 | 62242430293 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Osborn |
| Manufacturer | Osborn Manufacturing |
| Brush Diameter | 1 in |
| Fill Material | Silicon Carbide |
| Trim Length | 1 in |
| They are recommended for operations where balance is critical, as in CNC and robotic use |
| They can also used on portable air and electric tools |