or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Osborn 26070 10"" KNOT WIRE WHEEL (5/8"" X .0118 X 1-1/4"" AH) 0002607000
Custom_Product_Images_Illustration
Osborn 26070 10"" KNOT WIRE WHEEL (5/8"" X .0118 X 1-1/4"" AH) 0002607000
SKU1028925
MFGR #26070
Your Cost: $85.74/ea
List: KNOT WIRE; DIAMETER 10 INCH; 1-1/4 INCH ARBOR HOLE SIZE; ARBOR HOLE MOUNTING; 0.0118 INCH WIRE SIZE; 5/8 INCH FACE WIDTH; STEEL WIRE MATERIAL; 2-1/4 INCH TRIM LENGTH; 4500 RPM SPEED RATING; APPLICATION BLENDING, CLEANING, DEBURRING, DEFLASHING, DESCALING
KNOT WIRE; DIAMETER 10 INCH; 1-1/4 INCH ARBOR HOLE SIZE; ARBOR HOLE MOUNTING; 0.0118 INCH WIRE SIZE; 5/8 INCH FACE WIDTH; STEEL WIRE MATERIAL; 2-1/4 INCH TRIM LENGTH; 4500 RPM SPEED RATING; APPLICATION BLENDING, CLEANING, DEBURRING, DEFLASHING, DESCALING
Attachment Type Unthreaded Arbor Catalog Number 26070 Country of Origin US Filament Type Standard/Twist Knot Filament|Wire Diameter 0.0118 in Fill Material Carbon Steel Gross Weight Per Pack 18.5000 lb Maximum Speed 4500 rpm Trim Length 2-1/4 in UNSPSC 27111907 UPC 11 62242426070 UPC 12 62242426070 Stock Status NONSTOCK Brand Osborn Manufacturer Osborn Manufacturing Arbor Hole Size 1-1/4 in Brush Diameter 10 in Face Width 5/8 in Rugged knot type construction provides high brush flexibility, more uniform results, maximum safety and efficient operation at high speeds Brushes larger than 6 in should be mounted on stationary tables, those 6 in and smaller can be mounted to stationary installations or attached to portable tools
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Attachment Type | Unthreaded Arbor |
| Catalog Number | 26070 |
| Country of Origin | US |
| Filament Type | Standard/Twist Knot |
| Filament|Wire Diameter | 0.0118 in |
| Fill Material | Carbon Steel |
| Gross Weight Per Pack | 18.5000 lb |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Trim Length | 2-1/4 in |
| UNSPSC | 27111907 |
| UPC 11 | 62242426070 |
| UPC 12 | 62242426070 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Osborn |
| Manufacturer | Osborn Manufacturing |
| Arbor Hole Size | 1-1/4 in |
| Brush Diameter | 10 in |
| Face Width | 5/8 in |
| Rugged knot type construction provides high brush flexibility, more uniform results, maximum safety and efficient operation at high speeds |
| Brushes larger than 6 in should be mounted on stationary tables, those 6 in and smaller can be mounted to stationary installations or attached to portable tools |