or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® XJG24-G Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 3/4 in, For Use With Rigid/EMT Conduit
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® XJG24-G Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 3/4 in, For Use With Rigid/EMT Conduit
SKU63194
MFGR #XJG24-G
Your Cost: $897.41/ea
Outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Application Allows for the Contraction and Expansion of a Conduit Run Without Reducing the Mechanical or Bonding Integrity of the Raceway ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number XJG24-G Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 2.21 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Length 0.01 in Returnable A Standard UL E23018 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E23018CSA Certified Type Expansion Coupling UNSPSC 39131707 UPC 11 70450841752 UPC 12 704508417529 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish PVC Coated/Zinc Plated Material Iron Size 3/4 in Suitable For Use With Rigid/EMT Conduits Alternate Catalog Number 7TAA087480R0010 Color Gray Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Item Group 55 Item Group 2 55U Series XJG
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Allows for the Contraction and Expansion of a Conduit Run Without Reducing the Mechanical or Bonding Integrity of the Raceway |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | XJG24-G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Length | 0.01 in |
| Returnable | A |
| Standard | UL E23018 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E23018CSA Certified |
| Type | Expansion Coupling |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 70450841752 |
| UPC 12 | 704508417529 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | PVC Coated/Zinc Plated |
| Material | Iron |
| Size | 3/4 in |
| Suitable For Use With | Rigid/EMT Conduits |
| Alternate Catalog Number | 7TAA087480R0010 |
| Color | Gray |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55U |
| Series | XJG |