or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® WLGFFS-G GFCI Receptacle Cover, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® WLGFFS-G GFCI Receptacle Cover, Aluminum
SKU668290
MFGR #WLGFFS-G
Your Cost: $490.57/ea
Ocal® GFCI Receptacle Cover, 1 Gang, Surface Mount, Aluminum, PVC Coated, Gray
Ocal® GFCI Receptacle Cover, 1 Gang, Surface Mount, Aluminum, PVC Coated, Gray
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WLGFFS-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish PVC Coated Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Mounting Orientation Horizontal Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Blank Horizontal UNSPSC 39121304 UPC 11 70450841498 UPC 12 704508414986 Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Length 0.01 in Material Aluminum Alternate Catalog Number 7TAA087000R1567 Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Item Group 54 Item Group 2 542 Returnable C Series FS/FD PVC Coated for Corrosion Resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WLGFFS-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | PVC Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Blank Horizontal |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 70450841498 |
| UPC 12 | 704508414986 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Length | 0.01 in |
| Material | Aluminum |
| Alternate Catalog Number | 7TAA087000R1567 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 542 |
| Returnable | C |
| Series | FS/FD |
| PVC Coated for Corrosion Resistance |