or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® T37-G Type T Conduit Bodies, 1 in Hub, 7, 16.9 cu-in, Iron, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® T37-G Type T Conduit Bodies, 1 in Hub, 7, 16.9 cu-in, Iron, PVC Coated
SKU49238
MFGR #T37-G
Your Cost: $193.76/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Alternate Catalog Number 7TAA087190R0005 Application Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number T37-G Color Dark Gray Connection Type NPT Country of Origin US Currency USD Dimensions 7.35 in L x 2.3 in W x 3.1 in H EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 1.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 56 Item Group 2 56C Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Number of Hubs 3 Returnable A Standard UL E2969 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2969CSA Certified Type Type T UNSPSC 39131708 UPC 11 70450841013 UPC 12 704508410131 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Capacity 16.9 in³ Finish Pvc Coated Form Form 7 Hub Size 1 in Material Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087190R0005 |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | T37-G |
| Color | Dark Gray |
| Connection Type | NPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.35 in L x 2.3 in W x 3.1 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56C |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Number of Hubs | 3 |
| Returnable | A |
| Standard | UL E2969 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2969CSA Certified |
| Type | Type T |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 70450841013 |
| UPC 12 | 704508410131 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Capacity | 16.9 in³ |
| Finish | Pvc Coated |
| Form | Form 7 |
| Hub Size | 1 in |
| Material | Iron |