or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® Ocal® Blue™ UNF1005-G 3-Piece Explosionproof Conduit Union, 4 in, Electrogalvanized Steel, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® Ocal® Blue™ UNF1005-G 3-Piece Explosionproof Conduit Union, 4 in, Electrogalvanized Steel, PVC Coated
SKU881474
MFGR #UNF1005-G
Your Cost: $1,436.61/ea
Outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Application To Connect Conduit to Conduit, or to Provide a Means for Future Modification of the Conduit System ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number UNF1005-G Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight per Pack Metric 6.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Length 0.01 in Standard UL 1203, CSA Standards UL 1203, CSA Certified and RoHS Complaint Trade Size 4 in Type Female Union UNSPSC 39131707 UPC 11 70450841281 UPC 12 704508412814 Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Alternate Catalog Number 7TAA087440R0000 Color Gray Harmonization Tariff Schedule Code 7307193060 Item Group 56 Item Group 2 56X Returnable A
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | To Connect Conduit to Conduit, or to Provide a Means for Future Modification of the Conduit System |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | UNF1005-G |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Length | 0.01 in |
| Standard | UL 1203, CSA |
| Standards | UL 1203, CSA Certified and RoHS Complaint |
| Trade Size | 4 in |
| Type | Female Union |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 70450841281 |
| UPC 12 | 704508412814 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Alternate Catalog Number | 7TAA087440R0000 |
| Color | Gray |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307193060 |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56X |
| Returnable | A |