or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® Ocal-Blue™ LB17-G1 Type LB Conduit Body With Cover, 1/2 in Hub, Form 7, 4 cu-in, Iron, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® Ocal-Blue™ LB17-G1 Type LB Conduit Body With Cover, 1/2 in Hub, Form 7, 4 cu-in, Iron, PVC Coated
SKU732613
MFGR #LB17-G1
Your Cost: $129.14/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Application Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number LB17-G1 Color Dark Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.64 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Length 0.01 in Returnable C Standard UL E2969 Standards UL E2969 Listed, CSA Certified, RoHS Compliant Type Form 7 Conduit Body UNSPSC 39131708 UPC 11 70450800207 UPC 12 704508002077 Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish PVC Coated Form Form 7 Material Iron Alternate Catalog Number 7TAA087170R0007 Item Group 56 Item Group 2 56A
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LB17-G1 |
| Color | Dark Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.64 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Length | 0.01 in |
| Returnable | C |
| Standard | UL E2969 |
| Standards | UL E2969 Listed, CSA Certified, RoHS Compliant |
| Type | Form 7 Conduit Body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 70450800207 |
| UPC 12 | 704508002077 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | PVC Coated |
| Form | Form 7 |
| Material | Iron |
| Alternate Catalog Number | 7TAA087170R0007 |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56A |