or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® Ocal-Blue® C448-4X-G Type C Conduit Bodies, 1-1/4 in Hub, 8, 23.5 cu-in, Iron, Hot Dipped Galvanized/PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® Ocal-Blue® C448-4X-G Type C Conduit Bodies, 1-1/4 in Hub, 8, 23.5 cu-in, Iron, Hot Dipped Galvanized/PVC Coated
SKU658891
MFGR #C448-4X-G
Your Cost: $244.00/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Alternate Catalog Number 7TAA087260R0016 Application Act As Pull Outlets for Conductors that are Stiff, Due to Large Size or Type of Insulation ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number C448-4X-G Color Dark Gray Connection Type Threaded Country of Origin US Currency USD Dimensions 8.5 in L x 2.19 in W x 2.38 in H Enclosure NEMA 4X EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 56 Item Group 2 56J Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Number of Hubs 2 Returnable A Standard cULus E2969, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2969cULus File No. E2969CSA Certified Type Type C UNSPSC 39131708 UPC 11 70450802417 UPC 12 704508024178 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Capacity 23.5 in³ Finish Pvc Coated Form Form 8 Hub Size 1-1/4 in Material Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087260R0016 |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors that are Stiff, Due to Large Size or Type of Insulation |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | C448-4X-G |
| Color | Dark Gray |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.5 in L x 2.19 in W x 2.38 in H |
| Enclosure | NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56J |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Number of Hubs | 2 |
| Returnable | A |
| Standard | cULus E2969, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2969cULus File No. E2969CSA Certified |
| Type | Type C |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 70450802417 |
| UPC 12 | 704508024178 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Capacity | 23.5 in³ |
| Finish | Pvc Coated |
| Form | Form 8 |
| Hub Size | 1-1/4 in |
| Material | Iron |