or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® Ocal-BLUE™ ELL21/230-G Standard Radius Conduit Elbow, 2-1/2 in Trade, 30 deg, Rigid Steel, Hot Dipped Galvanized
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® Ocal-BLUE™ ELL21/230-G Standard Radius Conduit Elbow, 2-1/2 in Trade, 30 deg, Rigid Steel, Hot Dipped Galvanized
SKU644317
MFGR #ELL21/230-G
Your Cost: $221.48/ea
ABB OCAL-BLUE™ Conduit Elbow, Standard Radius, 2-1/2 in, 30 deg, 10-1/2 in Radius, For Use With: Rigid Conduit, Rigid Steel, Gray, Hot Dipped Galvanized, 23.49 in L
ABB OCAL-BLUE™ Conduit Elbow, Standard Radius, 2-1/2 in, 30 deg, 10-1/2 in Radius, For Use With: Rigid Conduit, Rigid Steel, Gray, Hot Dipped Galvanized, 23.49 in L
Alternate Catalog Number 7TAA087100R0022 Application To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting ARRA Compliant C Bend Angle 30 ° Buy American Compliant C Catalog Number ELL21/230-G Color Gray Country of Origin US Currency USD Depth 23.490000000000000 in EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 10.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.76 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7307199060 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 55 Item Group 2 55G Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Trade Size Metric 63 mm Type Conduit Elbow - Standard Radius UNSPSC 39131717 UPC 11 70450842148 UPC 12 704508421489 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Hot-Dip Galvanize Material Steel Trade Size 2-1/2 in To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting Color-Coded Thread Protectors for Easy Identification of Conduit Size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087100R0022 |
| Application | To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| ARRA Compliant | C |
| Bend Angle | 30 ° |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ELL21/230-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 23.490000000000000 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 10.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307199060 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55G |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Trade Size Metric | 63 mm |
| Type | Conduit Elbow - Standard Radius |
| UNSPSC | 39131717 |
| UPC 11 | 70450842148 |
| UPC 12 | 704508421489 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Hot-Dip Galvanize |
| Material | Steel |
| Trade Size | 2-1/2 in |
| To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| Color-Coded Thread Protectors for Easy Identification of Conduit Size |