or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® OCAL-BLUE® LB17-G Type LB Conduit Body With Cover, 1/2 in Hub, 7, 4 cu-in, Iron, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® OCAL-BLUE® LB17-G Type LB Conduit Body With Cover, 1/2 in Hub, 7, 4 cu-in, Iron, PVC Coated
SKU247988
MFGR #LB17-G
Your Cost: $113.28/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Alternate Catalog Number 7TAA087200R0016 Application Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number LB17-G Color Dark Gray Connection Type Threaded Country of Origin US Currency USD Dimensions 4.6 in L x 1.35 in W x 2.2 in H Enclosure NEMA RN-1 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 56 Item Group 2 56D Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Number of Hubs 2 Returnable A Standard UL E2969 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2969CSA Certified Type Type LB UNSPSC 39131708 UPC 11 70450839005 UPC 12 704508390051 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Capacity 4 in³ Finish Pvc Coated Form Form 7 Hub Size 1/2 in Material Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087200R0016 |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LB17-G |
| Color | Dark Gray |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.6 in L x 1.35 in W x 2.2 in H |
| Enclosure | NEMA RN-1 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56D |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Number of Hubs | 2 |
| Returnable | A |
| Standard | UL E2969 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2969CSA Certified |
| Type | Type LB |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 70450839005 |
| UPC 12 | 704508390051 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Capacity | 4 in³ |
| Finish | Pvc Coated |
| Form | Form 7 |
| Hub Size | 1/2 in |
| Material | Iron |