Custom_Product_Images_Illustration
SKU239104
MFGR #NPL3/4X21/2-G
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087160R0121 |
| Application | To Connect Two Fittings |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NPL3/4X21/2-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 2-1/2 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307995015 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55O |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Standard | cULus E46453, CSA, RoHS |
| Trade Size | 3/4 in ; 21 mm |
| Type | Straight |
| UNSPSC | 39131718 |
| UPC 11 | 70450839948 |
| UPC 12 | 704508399481 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Hot-Dip Galvanize |
| Material | Steel |
| Size | 3/4 in |
| Suitable For Use With | Rigid and IMC Conduit |
| To Connect Two Fittings |
| A Minimum .040 Inch (40 Mil) PVC Coating on Exterior |
| A minimum 0.04 in (40 mil) PVC coating on the exterior |
| Nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane on interior |