or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® NPL11/4X12-G Conduit Nipple, 1-1/4 in, For Use With Rigid/IMC Conduit, Steel, Hot Dipped Galvanized
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® NPL11/4X12-G Conduit Nipple, 1-1/4 in, For Use With Rigid/IMC Conduit, Steel, Hot Dipped Galvanized
SKU175544
MFGR #NPL11/4X12-G
Your Cost: $100.46/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Alternate Catalog Number 7TAA087160R0073 Application To Connect Two Fittings ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number NPL11/4X12-G Color Gray Country of Origin US Currency USD Dimensions 12 in L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.4700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 55 Item Group 2 55O Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable A Standard cULus E46453, CSA, RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcULus File No. E46453UL Listed Trade Size 1-1/4 in ; 35 mm Type Straight UNSPSC 39131718 UPC 11 70450839814 UPC 12 704508398149 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Hot-Dip Galvanize Material Steel Size 1-1/4 in Suitable For Use With Rigid and IMC Conduit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087160R0073 |
| Application | To Connect Two Fittings |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NPL11/4X12-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 12 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.4700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55O |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | A |
| Standard | cULus E46453, CSA, RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcULus File No. E46453UL Listed |
| Trade Size | 1-1/4 in ; 35 mm |
| Type | Straight |
| UNSPSC | 39131718 |
| UPC 11 | 70450839814 |
| UPC 12 | 704508398149 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Hot-Dip Galvanize |
| Material | Steel |
| Size | 1-1/4 in |
| Suitable For Use With | Rigid and IMC Conduit |