or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® LRELL4X36-G Large Radius Conduit Elbow, 4 in Trade, 90 deg, Steel, Hot Dipped Galvanized
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® LRELL4X36-G Large Radius Conduit Elbow, 4 in Trade, 90 deg, Steel, Hot Dipped Galvanized
SKU131924
MFGR #LRELL4X36-G
Your Cost: $1,545.35/ea
Ocal-Blue standard radius elbows are factory bent to reduce the time and wasted materials that can result from field bending.
Ocal-Blue standard radius elbows are factory bent to reduce the time and wasted materials that can result from field bending.
Alternate Catalog Number 7TAA087110R0004 Application To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting ARRA Compliant C Bend Angle 90 ° Buy American Compliant C Catalog Number LRELL4X36-G Color Gray Country of Origin US Currency USD Depth 78.000000000000000 in Dimensions 78 in L EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 69.50 Gross Volume per Pack Metric 1.97 Gross Weight Per Pack 63.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 28.69 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 28.00 in Height [Metric] 71.1200 cm Item Group 55 Item Group 2 55J Length 52.00 in Length [Metric] 132.0800 cm Radius 36 in Returnable C Series LRELL Standard cULus E46453, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453CSA Certified Suitable For Use With Rigid/Electrical Conduits Type Large Radius Straight End UNSPSC 39131717 UPC 11 70450839617 UPC 12 704508396176 Width 82.50 in Width [Metric] 209.5500 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Hot-Dip Galvanize Material Steel Trade Size 4 in To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting Color-Coded Thread Protectors for Easy Identification of Conduit Size Fabricated from Ocal® PVC coated conduit A minimum 0.04 in (40 mil) PVC coating on the exterior A nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane on the interior Color coded thread protectors for easy identification of conduit size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087110R0004 |
| Application | To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| ARRA Compliant | C |
| Bend Angle | 90 ° |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LRELL4X36-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 78.000000000000000 in |
| Dimensions | 78 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 69.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1.97 |
| Gross Weight Per Pack | 63.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 28.69 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 28.00 in |
| Height [Metric] | 71.1200 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55J |
| Length | 52.00 in |
| Length [Metric] | 132.0800 cm |
| Radius | 36 in |
| Returnable | C |
| Series | LRELL |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453CSA Certified |
| Suitable For Use With | Rigid/Electrical Conduits |
| Type | Large Radius Straight End |
| UNSPSC | 39131717 |
| UPC 11 | 70450839617 |
| UPC 12 | 704508396176 |
| Width | 82.50 in |
| Width [Metric] | 209.5500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Hot-Dip Galvanize |
| Material | Steel |
| Trade Size | 4 in |
| To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| Color-Coded Thread Protectors for Easy Identification of Conduit Size |
| Fabricated from Ocal® PVC coated conduit |
| A minimum 0.04 in (40 mil) PVC coating on the exterior |
| A nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane on the interior |
| Color coded thread protectors for easy identification of conduit size |