or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® GRBUSHING2-G GRBUSHING Ground Bushing, 2 in Trade, Malleable Iron
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® GRBUSHING2-G GRBUSHING Ground Bushing, 2 in Trade, Malleable Iron
SKU208158
MFGR #GRBUSHING2-G
Your Cost: $127.33/ea
Ocal® Ground Bushing, Series: GRBUSHING, 2 in, Malleable Iron, PVC Coated, Gray
Ocal® Ground Bushing, Series: GRBUSHING, 2 in, Malleable Iron, PVC Coated, Gray
Alternate Catalog Number 7TAA087890R0198 Application Positive Bonding and Grounding of Metal Conduit to Box or Enclosure ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GRBUSHING2-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Pvc Coated Gross Weight Per Pack 0.4700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 54 Item Group 2 544 Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Series GRBUSHING Size 2 Inch/53mm Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Grounding Bushings UNSPSC 39121312 UPC 11 70450838267 UPC 12 704508382674 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Material Malleable Iron Trade Size 2 in Positive Bonding and Grounding of Metal Conduit to Box or Enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087890R0198 |
| Application | Positive Bonding and Grounding of Metal Conduit to Box or Enclosure |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GRBUSHING2-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pvc Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.4700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 544 |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Series | GRBUSHING |
| Size | 2 Inch/53mm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Grounding Bushings |
| UNSPSC | 39121312 |
| UPC 11 | 70450838267 |
| UPC 12 | 704508382674 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Malleable Iron |
| Trade Size | 2 in |
| Positive Bonding and Grounding of Metal Conduit to Box or Enclosure |