or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® FD2-G Dead-End Device Box, Iron, 1 Gang, 1 Outlet, 1 Knockout
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® FD2-G Dead-End Device Box, Iron, 1 Gang, 1 Outlet, 1 Knockout
SKU81707
MFGR #FD2-G
Your Cost: $153.29/ea
Install these boxes in conduit systems to accommodate wiring devices, act as pull boxes for conductors, provide openings to make splices and taps and provide access to conductors for maintenance and future system changes.
Install these boxes in conduit systems to accommodate wiring devices, act as pull boxes for conductors, provide openings to make splices and taps and provide access to conductors for maintenance and future system changes.
Application To Accommodate Wiring Devices, Act as Pull Boxes for Conductors, Provide Openings to Make Splices and Taps ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Size Hub Catalog Number FD2-G Color Dark Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish PVC Double Coated Gross Weight Per Pack 3.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.50 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Hub Size 3/4 in Length 0.01 in Returnable A Standard UL E2527, CSA 001472 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2527CSA 001472 Type Type FD Dead End Deep Style UNSPSC 39121315 UPC 11 70450837678 UPC 12 704508376789 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Material Iron Number of Gangs 1 Number of Knockouts 1 Number of Outlets 1 Alternate Catalog Number 7TAA087310R0000 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Item Group 56 Item Group 2 56K
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | To Accommodate Wiring Devices, Act as Pull Boxes for Conductors, Provide Openings to Make Splices and Taps |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry Size | Hub |
| Catalog Number | FD2-G |
| Color | Dark Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | PVC Double Coated |
| Gross Weight Per Pack | 3.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Hub Size | 3/4 in |
| Length | 0.01 in |
| Returnable | A |
| Standard | UL E2527, CSA 001472 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2527CSA 001472 |
| Type | Type FD Dead End Deep Style |
| UNSPSC | 39121315 |
| UPC 11 | 70450837678 |
| UPC 12 | 704508376789 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Iron |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Knockouts | 1 |
| Number of Outlets | 1 |
| Alternate Catalog Number | 7TAA087310R0000 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56K |