or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® EYD6-G EYD Female Conduit Sealing Fitting With Drain, 2 in, Iron, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® EYD6-G EYD Female Conduit Sealing Fitting With Drain, 2 in, Iron, PVC Coated
SKU462833
MFGR #EYD6-G
Your Cost: $604.40/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems. Thomas & Betts has removed certain "Only Ocal" statements from its literature and advertising as part of the settlement of a lawsuit.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems. Thomas & Betts has removed certain "Only Ocal" statements from its literature and advertising as part of the settlement of a lawsuit.
Application Restricts the Passage of Gases, Vapors and Flames at Atmospheric Pressure and Normal Ambient Temperatures ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number EYD6-G Color Dark Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.9400 lb Gross Weight per Pack Metric 2.24 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Length 0.01 in Series EYD Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Double Coated UNSPSC 39131708 UPC 11 70450837269 UPC 12 704508372699 Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish PVC Coated Material Iron Size 2 in Alternate Catalog Number 7TAA087400R0024 Harmonization Tariff Schedule Code 7307193060 Item Group 56 Item Group 2 56T Returnable C
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Restricts the Passage of Gases, Vapors and Flames at Atmospheric Pressure and Normal Ambient Temperatures |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EYD6-G |
| Color | Dark Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.9400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Length | 0.01 in |
| Series | EYD |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Double Coated |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 70450837269 |
| UPC 12 | 704508372699 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | PVC Coated |
| Material | Iron |
| Size | 2 in |
| Alternate Catalog Number | 7TAA087400R0024 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307193060 |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56T |
| Returnable | C |