or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® ELL445-G Conduit Elbow, 4 in Trade, 45 deg, Steel, Hot-Dipped Galvanized
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® ELL445-G Conduit Elbow, 4 in Trade, 45 deg, Steel, Hot-Dipped Galvanized
SKU146742
MFGR #ELL445-G
Your Cost: $505.43/ea
Ocal-Blue standard radius elbows are factory bent to reduce the time and wasted materials that can result from field bending.
Ocal-Blue standard radius elbows are factory bent to reduce the time and wasted materials that can result from field bending.
Alternate Catalog Number 7TAA087090R0003 Application To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting ARRA Compliant C Bend Angle 45 ° Buy American Compliant C Catalog Number ELL445-G Color Gray Country of Origin US Currency USD Depth 36.630000000000000 in Dimensions 36.63 in L EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 31.11 Gross Volume per Pack Metric 0.88 Gross Weight Per Pack 32.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 14.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7307199060 Height 28.00 in Height [Metric] 71.1200 cm Item Group 55 Item Group 2 55G Length 40.00 in Length [Metric] 101.6000 cm Radius 16 in Returnable C Series ELL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E46453CSA Certified Suitable For Use With Rigid/Electrical Conduits Type Standard Radius Straight End UNSPSC 39131717 UPC 11 70450837075 UPC 12 704508370756 Width 48.00 in Width [Metric] 121.9200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Hot-Dip Galvanize Material Steel Trade Size 4 in To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting Color-Coded Thread Protectors for Easy Identification of Conduit Size Fabricated from Ocal® PVC coated conduit A minimum 0.04 in (40 mil) PVC coating on the exterior A nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane on the interior Ocal-Blue® standard radius elbows are factory bent to reduce the time and wasted materials that can result from field bending Color coded thread protectors for easy identification of conduit size Factory bent to save wasted time and materials Color coded thread protectors on each end
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087090R0003 |
| Application | To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| ARRA Compliant | C |
| Bend Angle | 45 ° |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ELL445-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 36.630000000000000 in |
| Dimensions | 36.63 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 31.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.88 |
| Gross Weight Per Pack | 32.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307199060 |
| Height | 28.00 in |
| Height [Metric] | 71.1200 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55G |
| Length | 40.00 in |
| Length [Metric] | 101.6000 cm |
| Radius | 16 in |
| Returnable | C |
| Series | ELL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E46453CSA Certified |
| Suitable For Use With | Rigid/Electrical Conduits |
| Type | Standard Radius Straight End |
| UNSPSC | 39131717 |
| UPC 11 | 70450837075 |
| UPC 12 | 704508370756 |
| Width | 48.00 in |
| Width [Metric] | 121.9200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Hot-Dip Galvanize |
| Material | Steel |
| Trade Size | 4 in |
| To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| Color-Coded Thread Protectors for Easy Identification of Conduit Size |
| Fabricated from Ocal® PVC coated conduit |
| A minimum 0.04 in (40 mil) PVC coating on the exterior |
| A nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane on the interior |
| Ocal-Blue® standard radius elbows are factory bent to reduce the time and wasted materials that can result from field bending |
| Color coded thread protectors for easy identification of conduit size |
| Factory bent to save wasted time and materials |
| Color coded thread protectors on each end |