or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® ELL2-G Conduit Elbow, 2 in Trade, 90 deg, Steel, Hot Dipped Galvanized
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® ELL2-G Conduit Elbow, 2 in Trade, 90 deg, Steel, Hot Dipped Galvanized
SKU38715
MFGR #ELL2-G
Your Cost: $117.57/ea
Ocal-Blue standard radius elbows are factory bent to reduce the time and wasted materials that can result from field bending.
Ocal-Blue standard radius elbows are factory bent to reduce the time and wasted materials that can result from field bending.
Application To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting ARRA Compliant C Bend Angle 90 ° Buy American Compliant C Catalog Number ELL2-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 6.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.13 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Length 0.01 in Returnable A Series ELL Standard cULus E46453, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453CSA Certified Suitable For Use With Rigid/Electrical Conduits Type Standard Radius Straight End UNSPSC 39131717 UPC 11 70450837019 UPC 12 704508370190 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Hot-Dip Galvanize Material Steel Trade Size 2 in Alternate Catalog Number 7TAA087080R0004 Harmonization Tariff Schedule Code 7307199060 Item Group 55 Item Group 2 55F
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| ARRA Compliant | C |
| Bend Angle | 90 ° |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ELL2-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 6.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Length | 0.01 in |
| Returnable | A |
| Series | ELL |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453CSA Certified |
| Suitable For Use With | Rigid/Electrical Conduits |
| Type | Standard Radius Straight End |
| UNSPSC | 39131717 |
| UPC 11 | 70450837019 |
| UPC 12 | 704508370190 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Hot-Dip Galvanize |
| Material | Steel |
| Trade Size | 2 in |
| Alternate Catalog Number | 7TAA087080R0004 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307199060 |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55F |