or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® EL396-G OCAL-BLUE™ EL Male/Female Explosionproof Dust Ignitionproof Conduit Elbow, 1 in Trade, 90 deg, Malleable Iron
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® EL396-G OCAL-BLUE™ EL Male/Female Explosionproof Dust Ignitionproof Conduit Elbow, 1 in Trade, 90 deg, Malleable Iron
SKU779800
MFGR #EL396-G
Your Cost: $222.48/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems. Thomas & Betts has removed certain "Only Ocal" statements from its literature and advertising as part of the settlement of a lawsuit.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems. Thomas & Betts has removed certain "Only Ocal" statements from its literature and advertising as part of the settlement of a lawsuit.
Alternate Catalog Number 7TAA087300R0010 Application To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting ARRA Compliant C Bend Angle 90 ° Buy American Compliant C Catalog Number EL396-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.9300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7307199060 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 55 Item Group 2 55S Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Series EL Series Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantClass I Div 1, 2 Group C, DClass II Division 1 Groups E F GClass II Division 2 Group F, GClass III Suitable For Use With Rigid Conduits Type Male to Female UNSPSC 39131717 UPC 11 70450836943 UPC 12 704508369439 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Pvc Coated Material Malleable Iron Trade Size 1 in To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting Pressure-Sealing Sleeves Protect Connections Pressure sealing sleeves protect connections Nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane powder coating on both interior and exterior EL series for the end of conduit runs or to change directions Explosion proof, dust ignitionproof
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087300R0010 |
| Application | To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| ARRA Compliant | C |
| Bend Angle | 90 ° |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EL396-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.9300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307199060 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55S |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Series | EL Series |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantClass I Div 1, 2 Group C, DClass II Division 1 Groups E F GClass II Division 2 Group F, GClass III |
| Suitable For Use With | Rigid Conduits |
| Type | Male to Female |
| UNSPSC | 39131717 |
| UPC 11 | 70450836943 |
| UPC 12 | 704508369439 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Pvc Coated |
| Material | Malleable Iron |
| Trade Size | 1 in |
| To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| Pressure-Sealing Sleeves Protect Connections |
| Pressure sealing sleeves protect connections |
| Nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane powder coating on both interior and exterior |
| EL series for the end of conduit runs or to change directions |
| Explosion proof, dust ignitionproof |