or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® EL19-G Female Conduit Elbow, 1/2 in Trade, 90 deg, Malleable Iron, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® EL19-G Female Conduit Elbow, 1/2 in Trade, 90 deg, Malleable Iron, PVC Coated
SKU106941
MFGR #EL19-G
Your Cost: $114.88/ea
EL Series elbows are installed at the end of conduit runs, in a box or a fitting hub to change direction in threaded rigid conduit run by 45? or 90? or when terminating at a box or fitting.
EL Series elbows are installed at the end of conduit runs, in a box or a fitting hub to change direction in threaded rigid conduit run by 45? or 90? or when terminating at a box or fitting.
Alternate Catalog Number 7TAA087300R0001 Application To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting ARRA Compliant C Bend Angle 90 ° Buy American Compliant C Catalog Number EL19-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7307199060 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 55 Item Group 2 55S Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Standards RoHS Complaint Trade Size Metric 16 mm Type Conduit Elbow, Female, 90 Degree UNSPSC 39131717 UPC 11 70450836912 UPC 12 704508369125 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Pvc Coated Material Malleable Iron Trade Size 1/2 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087300R0001 |
| Application | To Change Direction for Threaded, Rigid Conduit or When Terminating at a Box or Fitting |
| ARRA Compliant | C |
| Bend Angle | 90 ° |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EL19-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307199060 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55S |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Standards | RoHS Complaint |
| Trade Size Metric | 16 mm |
| Type | Conduit Elbow, Female, 90 Degree |
| UNSPSC | 39131717 |
| UPC 11 | 70450836912 |
| UPC 12 | 704508369125 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Pvc Coated |
| Material | Malleable Iron |
| Trade Size | 1/2 in |