or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® CPL3-G Straight Thread Conduit Coupling, 3 in, Steel, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® CPL3-G Straight Thread Conduit Coupling, 3 in, Steel, PVC Coated
SKU38708
MFGR #CPL3-G
Your Cost: $110.33/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Alternate Catalog Number 7TAA087050R0003 Application Corrosion-Protected Connections for Conduit Sections ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CPL3-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.13 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Length 0.01 in Returnable A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E46453CSA Certified Type Straight Threaded UNSPSC 39131707 UPC 11 70450836262 UPC 12 704508362621 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Galvanized/PVC Coated Material Steel Size 3 in Suitable For Use With Rigid Conduits Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Item Group 55 Item Group 2 55D
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087050R0003 |
| Application | Corrosion-Protected Connections for Conduit Sections |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CPL3-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Length | 0.01 in |
| Returnable | A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E46453CSA Certified |
| Type | Straight Threaded |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 70450836262 |
| UPC 12 | 704508362621 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Galvanized/PVC Coated |
| Material | Steel |
| Size | 3 in |
| Suitable For Use With | Rigid Conduits |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55D |