or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® CPL1/2-G Straight Thread Conduit Coupling, 1/2 in, Steel, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® CPL1/2-G Straight Thread Conduit Coupling, 1/2 in, Steel, PVC Coated
SKU38702
MFGR #CPL1/2-G
Your Cost: $21.86/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Alternate Catalog Number 7TAA087060R0000 Application Corrosion-Protected Connections for Conduit Sections ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CPL1/2-G Color Gray Country of Origin US Currency USD Dimensions 3-3/4 in L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 55 Item Group 2 55E Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E46453CSA Certified Trade Size 1/2 in ; 16 mm Type Straight Threaded UNSPSC 39131707 UPC 11 70450836214 UPC 12 704508362140 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Galvanized/PVC Coated Material Steel Size 1/2 in Suitable For Use With Rigid Conduits
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087060R0000 |
| Application | Corrosion-Protected Connections for Conduit Sections |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CPL1/2-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3-3/4 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55E |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E46453CSA Certified |
| Trade Size | 1/2 in ; 16 mm |
| Type | Straight Threaded |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 70450836214 |
| UPC 12 | 704508362140 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Galvanized/PVC Coated |
| Material | Steel |
| Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Rigid Conduits |