or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® COND6-G Pipe Conduit, 6 in Trade, 6.09 in ID, 6.71 in OD, 9 ft 10 in L, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® COND6-G Pipe Conduit, 6 in Trade, 6.09 in ID, 6.71 in OD, 9 ft 10 in L, Steel
SKU207140
MFGR #COND6-G
Your Cost: $232.879/ea($23,287.90 / c)
Ocal® Pipe Conduit, 6 in, 6.09 in Inside Dia, 6.71 in Outside Dia, 9 ft 10 in Length, 0.31 in Thickness, Steel, Gray, Hot Dip Galvanized/PVC Coated
Ocal® Pipe Conduit, 6 in, 6.09 in Inside Dia, 6.71 in Outside Dia, 9 ft 10 in Length, 0.31 in Thickness, Steel, Gray, Hot Dip Galvanized/PVC Coated
Alternate Catalog Number 7TAA087020R0006 Application Corrosion Protection for Electrical Systems ARRA Compliant C Brand Ocal® Buy American Compliant C Catalog Number COND6-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Hot Dipped Galvanized/PVC Coated Gross Weight Per Pack 18.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900020 Height 0.01 in Item Group 55 Item Group 2 55A Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Returnable C Series COND Standard cULus E46453, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453UL ListedCSA File No. 110787 Stock Status NONSTOCK Thickness 0.31 in Trade Size 6 in Type Conduit-PVC Coated UNSPSC 39131706 UPC 11 70450826114 UPC 12 704508261146 Corrosion Protection for Electrical Systems Color-Coded Thread Protectors Color coded thread protectors Nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane coating on the interior Minimum 0.04 in PVC coating on the exterior
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087020R0006 |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Ocal® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | COND6-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Hot Dipped Galvanized/PVC Coated |
| Gross Weight Per Pack | 18.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900020 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55A |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Returnable | C |
| Series | COND |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453UL ListedCSA File No. 110787 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.31 in |
| Trade Size | 6 in |
| Type | Conduit-PVC Coated |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 70450826114 |
| UPC 12 | 704508261146 |
| Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color-Coded Thread Protectors |
| Color coded thread protectors |
| Nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane coating on the interior |
| Minimum 0.04 in PVC coating on the exterior |