or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® COND4-G Conduit, 4 in Trade, 4.05 in ID x 4-37/64 in OD, 9 ft 10-1/4 in, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
Ocal® COND4-G Conduit, 4 in Trade, 4.05 in ID x 4-37/64 in OD, 9 ft 10-1/4 in, Steel
SKU38701
MFGR #COND4-G
Your Cost: $91.9742/c($9,197.42 / c)
Ocal® Conduit, 4 in, 4.05 in Inside Dia, 4-37/64 in Outside Dia, 9 ft 10-1/4 in Length, 17/64 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot-Dip Galvanized
Ocal® Conduit, 4 in, 4.05 in Inside Dia, 4-37/64 in Outside Dia, 9 ft 10-1/4 in Length, 17/64 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot-Dip Galvanized
Alternate Catalog Number 7TAA087010R0008 Application Corrosion Protection for Electrical Systems ARRA Compliant C Brand Ocal® Buy American Compliant C Catalog Number COND4-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Hot Dipped Galvanized/PVC Coated Gross Weight per Pack Metric 4.91 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900020 Height 0.01 in Item Group 54 Item Group 2 546 Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Returnable C Series COND Standard cULus E46453, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcULus File No. E46453UL File No. E23018 Stock Status NORMALLY STOCKED Trade Size 4 in Type Conduit-PVC Coated UNSPSC 39131706 UPC 11 70450826110 UPC 12 704508261108
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087010R0008 |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Ocal® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | COND4-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Hot Dipped Galvanized/PVC Coated |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900020 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 546 |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Returnable | C |
| Series | COND |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcULus File No. E46453UL File No. E23018 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Trade Size | 4 in |
| Type | Conduit-PVC Coated |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 70450826110 |
| UPC 12 | 704508261108 |