or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
Ocal® BC3-G 1 BC3 GRAY
Ocal®
Ocal® BC3-G 1 BC3 GRAY
SKU613431
MFGR #BC3-G
Your Cost: $538.32/ea
PVC Double-Coated Mogul Conduit Body, Straight, Pipe Size 1 Inch/27 Metric, Thru-Feed, Body and Cover Gray Iron with Electro Galvanized Finish, Iron, Dark Gray
PVC Double-Coated Mogul Conduit Body, Straight, Pipe Size 1 Inch/27 Metric, Thru-Feed, Body and Cover Gray Iron with Electro Galvanized Finish, Iron, Dark Gray
Alternate Catalog Number 7TAA087280R0000 Application Act As Pull Outlets for Conductors that are Stiff, Due to Large Size or Type of Insulation ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BC3-G Color Dark Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7307110030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 55 Item Group 2 55Q Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Standard UL E2969 Type Mogul Conduit Outlet Bodies & Covers UNSPSC 39131708 UPC 11 70450835512 UPC 12 704508355128 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Electrogalvanizing Hub Size 1 in ; 27 mm Material Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087280R0000 |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors that are Stiff, Due to Large Size or Type of Insulation |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BC3-G |
| Color | Dark Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307110030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55Q |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Standard | UL E2969 |
| Type | Mogul Conduit Outlet Bodies & Covers |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 70450835512 |
| UPC 12 | 704508355128 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Electrogalvanizing |
| Hub Size | 1 in ; 27 mm |
| Material | Iron |