or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal® 1HMS1/2-G Pipe Strap, 1/2 in, For Use With IMC/Rigid Conduit, Malleable Iron, PVC Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal® 1HMS1/2-G Pipe Strap, 1/2 in, For Use With IMC/Rigid Conduit, Malleable Iron, PVC Coated
SKU63180
MFGR #1HMS1/2-G
Your Cost: $28.42/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems.
Alternate Catalog Number 7TAA087620R0000 Application To Support Conduit on Walls and Structures ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 1HMS1/2-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908630 Height 0.01 in Length 0.01 in Mounting Type Through Hole Returnable A Standard RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified Type 1-Hole UNSPSC 31151901 UPC 11 70450843405 UPC 12 704508434052 Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish PVC Coated Material Malleable Iron Size 1/2 in Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit Item Group 54 Item Group 2 54U
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087620R0000 |
| Application | To Support Conduit on Walls and Structures |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 1HMS1/2-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908630 |
| Height | 0.01 in |
| Length | 0.01 in |
| Mounting Type | Through Hole |
| Returnable | A |
| Standard | RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified |
| Type | 1-Hole |
| UNSPSC | 31151901 |
| UPC 11 | 70450843405 |
| UPC 12 | 704508434052 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | PVC Coated |
| Material | Malleable Iron |
| Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 54U |