Oberon® LP-GA-10-10 Insulating Electrical Gloves, Gray, Goatskin Leather
Oberon®
SKU590104
MFGR #LP-GA-10-10
Oberon® Electrical Gloves, Insulating, Goatskin Leather, Gray, Rolled Cuff, 10 in Length, Resists: Puncture
ASTM Class ASTM D120, F696 Catalog Number LP-GA-10-10 Color Gray Country of Origin US Cuff Style Rolled Gross Weight Per Pack 0.2723 lb Length 10 in Material Goatskin Leather Maximum Use Voltage 500/750 VDC Resists Puncture Size SZ 10 Standards NFPA 70ECSA Z462 Type Class 0/00 Insulating UPC 11 73140633058 UPC 12 73140633058 Stock Status NONSTOCK Brand Oberon® Manufacturer Oberon, Inc. Class 0/00 rubber insulating glove provide insulating protection up to 500 VAC and 750 VDC Each glove is pretested No further testing is required as long as first use of the gloves is within 12 months of the date stamp Glove kit includes pair of rubber electrical insulating gloves, pair of cowhide leather protectors (more durable) and canvas glove storage bag Rubber gloves are manufactured of black rubber using an aqueous dip method for thinner glove, better feel and dexterity Rubber gloves are 11 in L with rolled cuff Thin, comfortable goat skin leather protectors Puncture resistance to protect your rubber insulating gloves
- Substitute Products
| ASTM Class | ASTM D120, F696 |
| Catalog Number | LP-GA-10-10 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cuff Style | Rolled |
| Gross Weight Per Pack | 0.2723 lb |
| Length | 10 in |
| Material | Goatskin Leather |
| Maximum Use Voltage | 500/750 VDC |
| Resists | Puncture |
| Size | SZ 10 |
| Standards | NFPA 70ECSA Z462 |
| Type | Class 0/00 Insulating |
| UPC 11 | 73140633058 |
| UPC 12 | 73140633058 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Oberon® |
| Manufacturer | Oberon, Inc. |
| Class 0/00 rubber insulating glove provide insulating protection up to 500 VAC and 750 VDC |
| Each glove is pretested |
| Rubber gloves are 11 in L with rolled cuff |