or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NuTone®
NuTone® CI365V Dustpan Inlet,NuTone,
Custom_Product_Images_Illustration
NuTone®
NuTone® CI365V Dustpan Inlet,NuTone,
SKU200960
MFGR #CI365V
$/ea
VacPan™ Automatic Dustpan Inlet ? Ivory
VacPan™ Automatic Dustpan Inlet ? Ivory
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CI365V Color Ivory Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.15 in Height [Metric] 3.8100 mm Length 0.29 in Length [Metric] 7.3660 mm Series CI-365 Size 6-1/2 in W x 1-1/2 in H x 4 in Dia Sub Brand VacPan Suitable For Use With Central Vacuum System Type Automatic UNSPSC 47121607 UPC 11 78489198185 UPC 12 78489198185 Width 0.17 in Width [Metric] 4.3180 mm Stock Status NONSTOCK Brand NuTone® Manufacturer Broan-NuTone, LLC Adds extra convenience to every central cleaning system; Activate switch, sweep dirt into VacPan, and floor is instantly clean, all without bending or stooping; Fits flush-mount in cabinet toe kick or wall baseboard; Activate by directing footswitch to ON position; turn off by returning switch to OFF position; Constructed of durable ABS resin; For new and existing central cleaning installations; Finish trim plate also available (Model CI-366W/B/V) Installs into a baseboard as part of your main central vacuum system, so you can plan them into your home for the rooms where you'll need a vacpan and cleaning will never be easier Flip the switch with your toe and sweep the dirt and debris toward the inlet for a clean floor Perfect idea for any room with hard surface floors and quick clean-ups Offered in ivory for a gentle blend with oak baseboards and woodwork
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CI365V |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.15 in |
| Height [Metric] | 3.8100 mm |
| Length | 0.29 in |
| Length [Metric] | 7.3660 mm |
| Series | CI-365 |
| Size | 6-1/2 in W x 1-1/2 in H x 4 in Dia |
| Sub Brand | VacPan |
| Suitable For Use With | Central Vacuum System |
| Type | Automatic |
| UNSPSC | 47121607 |
| UPC 11 | 78489198185 |
| UPC 12 | 78489198185 |
| Width | 0.17 in |
| Width [Metric] | 4.3180 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NuTone® |
| Manufacturer | Broan-NuTone, LLC |
| Adds extra convenience to every central cleaning system; Activate switch, sweep dirt into VacPan, and floor is instantly clean, all without bending or stooping; Fits flush-mount in cabinet toe kick or wall baseboard; Activate by directing footswitch to ON position; turn off by returning switch to OFF position; Constructed of durable ABS resin; For new and existing central cleaning installations; Finish trim plate also available (Model CI-366W/B/V) |
| Installs into a baseboard as part of your main central vacuum system, so you can plan them into your home for the rooms where you'll need a vacpan and cleaning will never be easier |
| Flip the switch with your toe and sweep the dirt and debris toward the inlet for a clean floor |
| Perfect idea for any room with hard surface floors and quick clean-ups |
| Offered in ivory for a gentle blend with oak baseboards and woodwork |