Norton 6X.045X7/8 GEMININ RIGHTCUT REINFORCED T1 CUTOFF WHEEL
Norton®
SKU106831
MFGR #66252823604
Norton® Gemini® Cut-Off Wheel, Free Cut General Purpose Type 1, Series: RightCut™, 6 in Dia, 0.045 in Thickness, 7/8 in, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 10185 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Aluminum, Ferrous Metal, Gray Iron and Stainless Steel
Applicable Materials
400 Series Stainless, Aluminum, Ferrous Metals, Gray Iron and Hard Carbon Steel, Soft Carbon Steel
Bond Type
Resin
Catalog Number
Country of Origin
US
Grade
Medium
Gross Weight Per Pack
4.2000 lb
Maximum Speed
10185 rpm
Reinforced
Yes
Series
RightCut™
Suitable For Use With
Right Angle Grinders
Type
All Purpose
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wheel Type Number
Type 01/41 Straight
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Norton®
Manufacturer
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Center Hole Size
7/8 in
Grit
36
Wheel Diameter
6 in
Wheel Thickness
0.04 in