or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI TORX® 1109A 1100 Mechanical Time Switch, 20 min ON/75 min OFF Time Setting, 120 to 277 VAC, 5 hp, DPST Contact Form
Custom_Product_Images_Illustration
NSI TORX® 1109A 1100 Mechanical Time Switch, 20 min ON/75 min OFF Time Setting, 120 to 277 VAC, 5 hp, DPST Contact Form
SKU1063353
MFGR #1109A
Your Cost: $119.64/ea
List: NSI TORX® Mechanical Time Switch, Series: 1100, Operation Mode: 24 hr, 120 to 277 VAC, 40 A, 5 hp, DPST, 20 min ON/75 min OFF, NEMA 1, -40 to 165 deg F, 7-15/16 in H x 4-11/16 in W x 2-15/16 in D
NSI TORX® Mechanical Time Switch, Series: 1100, Operation Mode: 24 hr, 120 to 277 VAC, 40 A, 5 hp, DPST, 20 min ON/75 min OFF, NEMA 1, -40 to 165 deg F, 7-15/16 in H x 4-11/16 in W x 2-15/16 in D
Amperage Rating 40 A Brand TORK® Catalog Number 1109A Contact Form DPST Country of Origin CN Enclosure Type NEMA 1 Gross Weight Per Pack 2.3000 lb Horsepower 5 hp Manufacturer NSi Industries, LLC Series 1100 Standards CSA 60730, cULus Listed, UL 917 Stock Status NONSTOCK Temperature Rating -40 to 165 °F Time Setting 20 min ON/75 min OFF UPC 11 78626110105 UPC 12 786261101051 Voltage Rating 120 to 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 40 A |
| Brand | TORK® |
| Catalog Number | 1109A |
| Contact Form | DPST |
| Country of Origin | CN |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Gross Weight Per Pack | 2.3000 lb |
| Horsepower | 5 hp |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Series | 1100 |
| Standards | CSA 60730, cULus Listed, UL 917 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | -40 to 165 °F |
| Time Setting | 20 min ON/75 min OFF |
| UPC 11 | 78626110105 |
| UPC 12 | 786261101051 |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |