or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI
NSI Polaris™ IPLDH 2-Sided Entry Heavy Duty Insulated Multi-Tap Connector, 250 to 750 kcmil Aluminum/Copper Conductor
Custom_Product_Images_Illustration
NSI
NSI Polaris™ IPLDH 2-Sided Entry Heavy Duty Insulated Multi-Tap Connector, 250 to 750 kcmil Aluminum/Copper Conductor
SKU1022582
MFGR #IPLDH750-5
Your Cost: $433.73/ea
List: Polaris in original black. The centerpiece of NSi™s incredible product offering, Polaris in original black is the insulated connector that every other connector copies. Its introduction marked the beginning of a new age, providing the fastest, safest, most professional connection possible.
Polaris in original black. The centerpiece of NSi™s incredible product offering, Polaris in original black is the insulated connector that every other connector copies. Its introduction marked the beginning of a new age, providing the fastest, safest, most professional connection possible.
Application Wire Termination Catalog Number IPLDH750-5 Color Black Country of Origin USA Environmental Conditions 90 C Finish Plastisol Gross Weight Per Pack 4.2100 lb Number Of Conductors 5 Number Of Poles 1 Standard cULus Standards AL9CU Approved, cULus Listed, UL 486B Listed Sub Brand Polaris Black Temperature Rating 90 °C Type Double Sided Entry Heavy Duty UNSPSC 39121428 UPC 11 66238192652 UPC 12 662381926524 Voltage Rating 600 V Wire Size 750-250 MCM Wire Type Class B & C Stock Status NONSTOCK Brand NSI Manufacturer NSi Industries, LLC Material Plastisol Wire Termination (5) 750-250 MCM - Dual Rated
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wire Termination |
| Catalog Number | IPLDH750-5 |
| Color | Black |
| Country of Origin | USA |
| Environmental Conditions | 90 C |
| Finish | Plastisol |
| Gross Weight Per Pack | 4.2100 lb |
| Number Of Conductors | 5 |
| Number Of Poles | 1 |
| Standard | cULus |
| Standards | AL9CU Approved, cULus Listed, UL 486B Listed |
| Sub Brand | Polaris Black |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | Double Sided Entry Heavy Duty |
| UNSPSC | 39121428 |
| UPC 11 | 66238192652 |
| UPC 12 | 662381926524 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wire Size | 750-250 MCM |
| Wire Type | Class B & C |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NSI |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Material | Plastisol |
| Wire Termination |
| (5) 750-250 MCM - Dual Rated |