or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI ITO-4 Polaris™ ITO Offset Dual Sided Entry Insulated Multi-Tap Connector, 14 to 4 AWG Aluminum/Copper Conductor, Plastisol
Custom_Product_Images_Illustration
NSI ITO-4 Polaris™ ITO Offset Dual Sided Entry Insulated Multi-Tap Connector, 14 to 4 AWG Aluminum/Copper Conductor, Plastisol
SKU271887
MFGR #ITO-4
Your Cost: $21.80/ea
List: Polaris in original black. The centerpiece of NSi™s incredible product offering, Polaris in original black is the insulated connector that every other connector copies. Its introduction marked the beginning of a new age, providing the fastest, safest, most professional connection possible.
Polaris in original black. The centerpiece of NSi™s incredible product offering, Polaris in original black is the insulated connector that every other connector copies. Its introduction marked the beginning of a new age, providing the fastest, safest, most professional connection possible.
Catalog Number ITO-4 Country of Origin US Dimensions 1.12 in L x 1.25 in W x 1.348 in H Finish Black Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Series ITO Specifications 1 Pole, 2 Conductor, Class B and C Wire Type, Slotted Screw Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantAL9CU ApprovedcULus ListedUL 486B Temperature Rating -45 to 90 °C Type Offset Double Sided Entry UNSPSC 39121428 UPC 11 66238195002 UPC 12 66238195002 Voltage Rating 600 VAC Stock Status NONSTOCK Brand NSI Manufacturer NSi Industries, LLC Conductor Size 14 to 4 AWG Conductor Type Aluminum/Copper Material Plastisol (2) 4-14 AWG - Dual Rated - Offset Ports Insulated tap connectors are suitable for connecting two wires Supplied with removable access plugs to close the entry port not being utilized Will not support combustion Not recommended for fine stranded, flexible wire Available in two styles with wires being connected from the same side of the connector or opposite sides of the connector Dual rated offset ports for use with copper and/or aluminum cables 12/Carton
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | ITO-4 |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 1.12 in L x 1.25 in W x 1.348 in H |
| Finish | Black |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Series | ITO |
| Specifications | 1 Pole, 2 Conductor, Class B and C Wire Type, Slotted Screw |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantAL9CU ApprovedcULus ListedUL 486B |
| Temperature Rating | -45 to 90 °C |
| Type | Offset Double Sided Entry |
| UNSPSC | 39121428 |
| UPC 11 | 66238195002 |
| UPC 12 | 66238195002 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NSI |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Conductor Size | 14 to 4 AWG |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Material | Plastisol |
| (2) 4-14 AWG - Dual Rated - Offset Ports |
| Insulated tap connectors are suitable for connecting two wires |
| Supplied with removable access plugs to close the entry port not being utilized |
| Will not support combustion |
| Not recommended for fine stranded, flexible wire |
| Available in two styles with wires being connected from the same side of the connector or opposite sides of the connector |
| Dual rated offset ports for use with copper and/or aluminum cables |
| 12/Carton |