or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI ITO-4-A 4-14 AWG POLARIS INSULA
SKUPDW~3149556
MFGR #ITO-4-A
Call For Price
2 Wire Polaris Offset 4-14 AWG Insul-Tap Connector-Dual Sided Entry Polaris Insul-Tap Connectors are suitable for connecting two wires. Abrasion and chemical resistant. UV rated. Will not support combustion. Cold temperature rated to -45 degrees Celsius. Dual rated for use with copper and/or aluminum cables. 600 volts. Not recommended for fine-stranded, flexible wire (see Polaris Grey Series).
2 Wire Polaris Offset 4-14 AWG Insul-Tap Connector-Dual Sided Entry Polaris Insul-Tap Connectors are suitable for connecting two wires. Abrasion and chemical resistant. UV rated. Will not support combustion. Cold temperature rated to -45 degrees Celsius. Dual rated for use with copper and/or aluminum cables. 600 volts. Not recommended for fine-stranded, flexible wire (see Polaris Grey Series).
Catalog Number ITO-4-A Country of Origin US Dimensions 1.12 in L x 1.25 in W x 1.348 in H Finish Plastisol Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Resistance Abrasion/Chemical/UV Series ITO Series Specifications 2-Conductor, 1-Pole, Class B, C Wire Type, 45 in-lb Torque, Slotted Hex/Wrench, Black Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486B Temperature Rating 90 °C Type 2-Wire Dual Rated Multi-Cable Offset UNSPSC 39121409 UPC 11 66238178924 Voltage Rating 600 VAC Stock Status NONSTOCK Brand NSI Manufacturer NSi Industries, LLC Conductor Size 14 to 4 AWG Conductor Type Aluminum/Copper Material Plastisol 14 to 4 Insul-tap connectors, suitable for connecting two wires For sizes 250 kcmil and larger, provided with open wire entry ports on both sides of the connector which allows for access from either side This style is supplied with removable access plugs to close the entry port not being utilized Will not support combustion
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | ITO-4-A |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 1.12 in L x 1.25 in W x 1.348 in H |
| Finish | Plastisol |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Resistance | Abrasion/Chemical/UV |
| Series | ITO Series |
| Specifications | 2-Conductor, 1-Pole, Class B, C Wire Type, 45 in-lb Torque, Slotted Hex/Wrench, Black |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486B |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | 2-Wire Dual Rated Multi-Cable Offset |
| UNSPSC | 39121409 |
| UPC 11 | 66238178924 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NSI |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Conductor Size | 14 to 4 AWG |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Material | Plastisol |
| 14 to 4 |
| Insul-tap connectors, suitable for connecting two wires |
| For sizes 250 kcmil and larger, provided with open wire entry ports on both sides of the connector which allows for access from either side |
| This style is supplied with removable access plugs to close the entry port not being utilized |
| Will not support combustion |