or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI ITG-3/0 Polaris™ ITG Insulated Multi-Tap Connector, (Class B, C, D) 3/0 to 4 AWG/(Class K, M, I) 2/0 to 2 AWG, Plastisol
Custom_Product_Images_Illustration
NSI ITG-3/0 Polaris™ ITG Insulated Multi-Tap Connector, (Class B, C, D) 3/0 to 4 AWG/(Class K, M, I) 2/0 to 2 AWG, Plastisol
SKU1143963
MFGR #ITG-3/0
Your Cost: $46.04/ea
List: Perfect for motors. Polaris Grey provides the unique ability to connect or terminate fine stranded, flexible, and ultra-flexible copper cable whenever maintenance or repair are required. With an integral sleeve that protects fine strands and reduces stress on the conductor, you can connect, disconnect, and reconnect with ease.
Perfect for motors. Polaris Grey provides the unique ability to connect or terminate fine stranded, flexible, and ultra-flexible copper cable whenever maintenance or repair are required. With an integral sleeve that protects fine strands and reduces stress on the conductor, you can connect, disconnect, and reconnect with ease.
Catalog Number ITG-3/0 Country of Origin US Dimensions 1.85 in L x 1.6 in W x 1.81 in H Finish Gray Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Series ITG Specifications 1 Pole, 2 Conductor, B, C, D, K, M, I Wire Type, 3/16 in Hex Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCU9 RatedcULus ListedUL 486A Temperature Rating -45 to 90 °C Type Insulated UNSPSC 39121428 UPC 11 66238195153 UPC 12 662381951533 Voltage Rating 600 VAC Stock Status NONSTOCK Brand NSI Manufacturer NSi Industries, LLC Conductor Size 4 to 3/0 AWG (Class B, C, D)/2 to 2/0 AWG (Class K, M, I) Conductor Type Copper Material Plastisol (2) 3/0-4 AWG Class B,C,D - (2) 2/0-2 AWG Class K,M,I Insulated with dielectric strength plastisol for tough mechanical protection Supplied with removable access plugs over the hex screws to protect against contamination Eliminates the need for cover and taping Will not support combustion Reusable Factory applied insulation provides consistent quality and protection Suitable for connecting two wires and designed for use with fine stranded flexible copper conductors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | ITG-3/0 |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 1.85 in L x 1.6 in W x 1.81 in H |
| Finish | Gray |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Series | ITG |
| Specifications | 1 Pole, 2 Conductor, B, C, D, K, M, I Wire Type, 3/16 in Hex |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCU9 RatedcULus ListedUL 486A |
| Temperature Rating | -45 to 90 °C |
| Type | Insulated |
| UNSPSC | 39121428 |
| UPC 11 | 66238195153 |
| UPC 12 | 662381951533 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NSI |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Conductor Size | 4 to 3/0 AWG (Class B, C, D)/2 to 2/0 AWG (Class K, M, I) |
| Conductor Type | Copper |
| Material | Plastisol |
| (2) 3/0-4 AWG Class B,C,D - (2) 2/0-2 AWG Class K,M,I |
| Insulated with dielectric strength plastisol for tough mechanical protection |
| Supplied with removable access plugs over the hex screws to protect against contamination |
| Eliminates the need for cover and taping |
| Will not support combustion |
| Reusable |
| Factory applied insulation provides consistent quality and protection |
| Suitable for connecting two wires and designed for use with fine stranded flexible copper conductors |