or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI ISR-600 Polaris™ ISR In-Line Splicer/Reducer, 6 AWG to 600 kcmil Aluminum/Copper Conductor, Plastisol
Custom_Product_Images_Illustration
NSI ISR-600 Polaris™ ISR In-Line Splicer/Reducer, 6 AWG to 600 kcmil Aluminum/Copper Conductor, Plastisol
SKU535357
MFGR #ISR-600
Your Cost: $117.25/ea
List: Choose Polaris for heavy duty, secure connections in a range of applications. And when it comes to motors, reach for Polaris Grey for fine stranded and flex copper connections. Polaris Blue is the contractor's choice. Polaris insulated connectors are cULus listed, abrasion-resistant and come as multiport, stacked, or custom-made for your application. See why the original really is the best. Save time, save labor, and increase profit with Polaris.
Choose Polaris for heavy duty, secure connections in a range of applications. And when it comes to motors, reach for Polaris Grey for fine stranded and flex copper connections. Polaris Blue is the contractor's choice. Polaris insulated connectors are cULus listed, abrasion-resistant and come as multiport, stacked, or custom-made for your application. See why the original really is the best. Save time, save labor, and increase profit with Polaris.
Catalog Number ISR-600 Country of Origin US Dimensions 5.83 in L x 1.57 in W x 3.05 in H Finish Black Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Series ISR Specifications 1 Pole, 2 Conductor, Class B and C Wire Type, 5/16 in Hex Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486B Temperature Rating -45 to 75 °C UNSPSC 39121428 UPC 11 66238178945 UPC 12 662381789457 Voltage Rating 600 VAC Stock Status NONSTOCK Brand NSI Manufacturer NSi Industries, LLC Conductor Size 6 AWG to 600 kcmil Conductor Type Aluminum/Copper Material Plastisol 600 MCM-6 AWG - Dual Rated Insulated with dielectric strength plastisol for tough mechanical protection Molded for precise fit and supplied with removable access plugs over the hex screws Will not support combustion Not recommended for fine stranded, flexible wire Suitable for connecting two wires in-line
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | ISR-600 |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 5.83 in L x 1.57 in W x 3.05 in H |
| Finish | Black |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Series | ISR |
| Specifications | 1 Pole, 2 Conductor, Class B and C Wire Type, 5/16 in Hex |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486B |
| Temperature Rating | -45 to 75 °C |
| UNSPSC | 39121428 |
| UPC 11 | 66238178945 |
| UPC 12 | 662381789457 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NSI |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Conductor Size | 6 AWG to 600 kcmil |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Material | Plastisol |
| 600 MCM-6 AWG - Dual Rated |
| Insulated with dielectric strength plastisol for tough mechanical protection |
| Molded for precise fit and supplied with removable access plugs over the hex screws |
| Will not support combustion |
| Not recommended for fine stranded, flexible wire |
| Suitable for connecting two wires in-line |