or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI
NSI IPLW1-3 Polaris Blue™ IPLW Insulated Multi Cable Connector, Aluminum/Copper Conductor, Plastisol
NSI
NSI IPLW1-3 Polaris Blue™ IPLW Insulated Multi Cable Connector, Aluminum/Copper Conductor, Plastisol
SKUPDW~1041563
MFGR #IPLW1-3
Call For Price
NSI Polaris Blue™ Multi Cable Connector, Insulated, Series: IPLW, Aluminum/Copper Conductor, 600 VAC, 2 to 1 AWG Wire, 90 deg C, Plastisol, Blue, 2.8 in L x 3.55 in W x 1.82 in H
NSI Polaris Blue™ Multi Cable Connector, Insulated, Series: IPLW, Aluminum/Copper Conductor, 600 VAC, 2 to 1 AWG Wire, 90 deg C, Plastisol, Blue, 2.8 in L x 3.55 in W x 1.82 in H
Application Wire Termination Catalog Number IPLW1-3 Color Blue Coolant Thru No Finish Plastisol Gross Weight Per Pack 1 lb Insulation Plastisol Number Of Conductors 3 Number Of Poles 1 Standard UL486D Standards cULus Listed, UL 486D Sub Brand Polaris Blue Temperature Rating 90 °C Type Multi Cable UNSPSC 39121428 UPC 11 66238195121 Voltage Rating 600 V Wire Size 1-2 AWG Wire Type URD/USE Stock Status NONSTOCK Brand NSI Manufacturer NSi Industries, LLC Material Plastisol Wire Termination (3) 1-2 AWG - Dual Rated Direct burial and submersible 3-port Insulated with specially formulated high-strength dielectric plastisol and molded for precise fit for a direct burial connection Requires no taping, compounds, heat shrink or cutting-to-size in the field Supplied with removable access plugs over the hex screws and pre-filled oxide inhibitor Abrasion, chemical resistant and UV resistant Will not support combustion Dual-rated suitable for use with aluminum and/or copper conductors -45 deg C cold temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wire Termination |
| Catalog Number | IPLW1-3 |
| Color | Blue |
| Coolant Thru | No |
| Finish | Plastisol |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Insulation | Plastisol |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 1 |
| Standard | UL486D |
| Standards | cULus Listed, UL 486D |
| Sub Brand | Polaris Blue |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | Multi Cable |
| UNSPSC | 39121428 |
| UPC 11 | 66238195121 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wire Size | 1-2 AWG |
| Wire Type | URD/USE |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NSI |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Material | Plastisol |
| Wire Termination |
| (3) 1-2 AWG - Dual Rated |
| Direct burial and submersible |
| 3-port |
| Insulated with specially formulated high-strength dielectric plastisol and molded for precise fit for a direct burial connection |
| Requires no taping, compounds, heat shrink or cutting-to-size in the field |
| Supplied with removable access plugs over the hex screws and pre-filled oxide inhibitor |
| Abrasion, chemical resistant and UV resistant |
| Will not support combustion |
| Dual-rated suitable for use with aluminum and/or copper conductors |
| -45 deg C cold temperature |