or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI 7200Z-42 Astro Skip A Day Timer
SKU36781
MFGR #7200Z-42
Your Cost: $284.86/ea
List: Astronomic Skip A Day Timer 40A 120V DPST 42 Degrees Indoor/Outdoor Plastic Enclosure
Astronomic Skip A Day Timer 40A 120V DPST 42 Degrees Indoor/Outdoor Plastic Enclosure
Amperage Rating 40 A Catalog Number 7200Z-42 Country of Origin US Dimensions 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H Enclosure Type NEMA 3R Gross Weight Per Pack 2.4000 lb Mounting Type Threaded Number Of Poles 1 Operation Mode ON/OFF Series 7000Z Series Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 917CSA Certified Temperature Rating -40 to 165 °F Type 1-Phase Astronomic Sunset UPC 11 78626121009 UPC 12 78626121009 Stock Status NONSTOCK Brand NSI Manufacturer NSi Industries, LLC Contact Form DPST Horsepower 2 hp, 5 hp Voltage Rating 120 VAC Sunset astronomic adjusts daily to changes in sunset times, turn ON at sunset and off at sunrise daily, Off time can be set from 8:30 PM to 2:30 AM Can be individually offset +/- 20 or 40 min from both sunset and OFF times Manual override until the next regularly scheduled ON-OFF automatic operation then resumes Automatic ON at dusk, OFF at dawn and control of outdoor lighting Enclosed motor protects gears to extend life Skip-a-day omit operations on any day with a 7-spoke wheel marked with days of week DPST 42 deg astronomic time switch with skip-a-day 2 hp at 120 VAC, 5 hp at 240 VAC power rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 40 A |
| Catalog Number | 7200Z-42 |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Gross Weight Per Pack | 2.4000 lb |
| Mounting Type | Threaded |
| Number Of Poles | 1 |
| Operation Mode | ON/OFF |
| Series | 7000Z Series |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 917CSA Certified |
| Temperature Rating | -40 to 165 °F |
| Type | 1-Phase Astronomic Sunset |
| UPC 11 | 78626121009 |
| UPC 12 | 78626121009 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NSI |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Contact Form | DPST |
| Horsepower | 2 hp, 5 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Sunset astronomic adjusts daily to changes in sunset times, turn ON at sunset and off at sunrise daily, Off time can be set from 8:30 PM to 2:30 AM |
| Can be individually offset +/- 20 or 40 min from both sunset and OFF times |
| Manual override until the next regularly scheduled ON-OFF automatic operation then resumes |
| Automatic ON at dusk, OFF at dawn and control of outdoor lighting |
| Enclosed motor protects gears to extend life |
| Skip-a-day omit operations on any day with a 7-spoke wheel marked with days of week |
| DPST 42 deg astronomic time switch with skip-a-day |
| 2 hp at 120 VAC, 5 hp at 240 VAC power rating |