or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI
NSI 7200 Tork® 7000 Skip A Day Time Switch, 24 hr Time Setting, 120 VAC, 2 hp, DPST Contact Form, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
NSI
NSI 7200 Tork® 7000 Skip A Day Time Switch, 24 hr Time Setting, 120 VAC, 2 hp, DPST Contact Form, 2 Poles
SKU36773
MFGR #7200
Your Cost: $180.28/ea
List: NSI Tork® Time Switch, Skip A Day, Series: 7000, Operation Mode: On/Off, 120 VAC, 40 A, 2 hp, 2 Poles, DPST, 24 hr, NEMA 1, -40 to 165 deg F, Threaded Mount, 4.687 in L x 2.937 in W x 7.937 in H
NSI Tork® Time Switch, Skip A Day, Series: 7000, Operation Mode: On/Off, 120 VAC, 40 A, 2 hp, 2 Poles, DPST, 24 hr, NEMA 1, -40 to 165 deg F, Threaded Mount, 4.687 in L x 2.937 in W x 7.937 in H
Amperage Rating 40 A Brand NSI Catalog Number 7200 Contact Form DPST Country of Origin US Dimensions 4.687 in L x 2.937 in W x 7.937 in H Enclosure Type NEMA 1 Gross Weight Per Pack 2.3000 lb Horsepower 2 hp Manufacturer NSi Industries, LLC Mounting Type Threaded Number Of Poles 2 Series 7000 Standards ARRA, Buy American Act Compliant, UL Listed, CSA Certified Stock Status NONSTOCK Temperature Rating -40 to 165 °F Time Setting 24 hr Type Skip-A-Day On/Off UNSPSC 39121523 UPC 11 78626111011 UPC 12 78626111011 Voltage Rating 120 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 40 A |
| Brand | NSI |
| Catalog Number | 7200 |
| Contact Form | DPST |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 4.687 in L x 2.937 in W x 7.937 in H |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Gross Weight Per Pack | 2.3000 lb |
| Horsepower | 2 hp |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Mounting Type | Threaded |
| Number Of Poles | 2 |
| Series | 7000 |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant, UL Listed, CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | -40 to 165 °F |
| Time Setting | 24 hr |
| Type | Skip-A-Day On/Off |
| UNSPSC | 39121523 |
| UPC 11 | 78626111011 |
| UPC 12 | 78626111011 |
| Voltage Rating | 120 VAC |