or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI
NSI 300T-2 T2 Stacked Step Panel Lug, 6 AWG to 300 kcmil Aluminum/Copper Conductor, 5/16 in Stud, 1 Bolt Holes, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
NSI
NSI 300T-2 T2 Stacked Step Panel Lug, 6 AWG to 300 kcmil Aluminum/Copper Conductor, 5/16 in Stud, 1 Bolt Holes, Aluminum
SKU323971
MFGR #300T-2
Your Cost: $34.00/ea
List: NSI Step Panel Lug, Stacked, Series: T2, Aluminum/Copper Conductor, 6 AWG to 300 kcmil Conductor, 5/16 in Stud, 1 Bolt Hole, 1 in W x 0.31 in THK Tongue, 600 VAC, 2-Conductors, 0.33 in Hole Dia, 5/16 in Wrench, 330 in-lb Torque, 90 deg C, Aluminum, Electro-Plated Tin, 3 in L x 1 in W x 2 in H
NSI Step Panel Lug, Stacked, Series: T2, Aluminum/Copper Conductor, 6 AWG to 300 kcmil Conductor, 5/16 in Stud, 1 Bolt Hole, 1 in W x 0.31 in THK Tongue, 600 VAC, 2-Conductors, 0.33 in Hole Dia, 5/16 in Wrench, 330 in-lb Torque, 90 deg C, Aluminum, Electro-Plated Tin, 3 in L x 1 in W x 2 in H
Catalog Number 300T-2 Country of Origin USA Finish Electro-Tin Plated Gross Weight Per Pack 2.4000 lb Series T2 Specifications 1 Pole, 2 Conductor, 0.33 in Hole Dia, 5/16 in Wrench, 330 in-lb Torque Temperature Rating 90 °C Type Stacked UNSPSC 39121408 UPC 11 66238100180 UPC 12 662381001801 Voltage Rating 600 VAC Stock Status NONSTOCK Brand NSI Manufacturer NSi Industries, LLC Conductor Size 6 AWG to 300 kcmil Conductor Type Aluminum/Copper Material Aluminum Number of Bolt Holes 1 Stud Size 5/16 in 300 MCM-6 AWG - Dual Rated - 10 Pack
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 300T-2 |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Electro-Tin Plated |
| Gross Weight Per Pack | 2.4000 lb |
| Series | T2 |
| Specifications | 1 Pole, 2 Conductor, 0.33 in Hole Dia, 5/16 in Wrench, 330 in-lb Torque |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | Stacked |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 66238100180 |
| UPC 12 | 662381001801 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | NSI |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Conductor Size | 6 AWG to 300 kcmil |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Stud Size | 5/16 in |
| 300 MCM-6 AWG - Dual Rated - 10 Pack |