or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
NSI 2107 Tork® 2100 Stem Photocontrol, 120 to 277 VAC, 2000 W Tungsten, 1800 VA Ballast, Surface Mount, Die Cast Zinc
NSI 2107 Tork® 2100 Stem Photocontrol, 120 to 277 VAC, 2000 W Tungsten, 1800 VA Ballast, Surface Mount, Die Cast Zinc
SKU301377
MFGR #2107
Your Cost: $33.42/ea
List: NSI Tork® Photocontrol, Stem, Series: 2100, 120 to 277 VAC, 15 A, 50/60 Hz, 2000 W Tungsten, 1800 VA Ballast, SPST, 2 min, 16 AWG Wire, Cadmium Sulfide Cell Sensor, 1 to 5 fc ON/3 to 15 fc OFF, Environmental Conditions: -40 to 140 deg F Operating Temperature, Surface Mount, Die Cast Zinc
NSI Tork® Photocontrol, Stem, Series: 2100, 120 to 277 VAC, 15 A, 50/60 Hz, 2000 W Tungsten, 1800 VA Ballast, SPST, 2 min, 16 AWG Wire, Cadmium Sulfide Cell Sensor, 1 to 5 fc ON/3 to 15 fc OFF, Environmental Conditions: -40 to 140 deg F Operating Temperature, Surface Mount, Die Cast Zinc
Amperage Rating 15 A Ballast Load 1800 VA Brand NSI Catalog Number 2107 Contact Form SPST Country of Origin MEX Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.5500 lb Manufacturer NSi Industries, LLC Material Die Cast Zinc Mounting Type Surface Sensor Type Cadmium Sulfide Cell Series 2100 Standards UL 773AcULus ListedANSI Approved Stock Status NONSTOCK Type Stem UNSPSC 39121524 UPC 11 78626160031 UPC 12 78626160031 Voltage Rating 120 to 277 VAC Wire Size 16 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Ballast Load | 1800 VA |
| Brand | NSI |
| Catalog Number | 2107 |
| Contact Form | SPST |
| Country of Origin | MEX |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.5500 lb |
| Manufacturer | NSi Industries, LLC |
| Material | Die Cast Zinc |
| Mounting Type | Surface |
| Sensor Type | Cadmium Sulfide Cell |
| Series | 2100 |
| Standards | UL 773AcULus ListedANSI Approved |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Stem |
| UNSPSC | 39121524 |
| UPC 11 | 78626160031 |
| UPC 12 | 78626160031 |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Wire Size | 16 AWG |