or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
NM TEE 2700 WHITE
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold®
NM TEE 2700 WHITE
SKU800118
MFGR #2715-WH
Your Cost: $1.99/ea
List: Wiremold products work together seamlessly to save installation time, while providing enhanced flexibility and productivity in environments ranging from residential dwellings and educational institutions to meeting rooms and healthcare facilities.
Wiremold products work together seamlessly to save installation time, while providing enhanced flexibility and productivity in environments ranging from residential dwellings and educational institutions to meeting rooms and healthcare facilities.
Application Commercial, Office, Residential ARRA Compliant Y Brand Wiremold® Buy American Compliant Y Catalog Number 2715-WH Color White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 7.50 Gross Volume per Pack Metric 122.90 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909990 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Jacket Color White Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Legrand Material Plastic Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Standard Uniduct Series Raceway is not UL Listed and is only designed for use in protecting electrical cords, low voltage wiring and cabling. Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Uniduct Type Cord & Cable Management UNSPSC 39131709 UPC 11 78677652184 UPC 12 78677652184 Width 7.50 in Width [Metric] 19.0500 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial, Office, Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 2715-WH |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 7.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 122.90 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909990 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Jacket Color | White |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Plastic |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Standard | Uniduct Series Raceway is not UL Listed and is only designed for use in protecting electrical cords, low voltage wiring and cabling. |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Uniduct |
| Type | Cord & Cable Management |
| UNSPSC | 39131709 |
| UPC 11 | 78677652184 |
| UPC 12 | 78677652184 |
| Width | 7.50 in |
| Width [Metric] | 19.0500 cm |