or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Mulberry Royal Mountie™ 30589 Weatherproof Box, Die Cast Aluminum, 24 cu-in, 1 Gang, 3 Outlets
Custom_Product_Images_Illustration
Mulberry Royal Mountie™ 30589 Weatherproof Box, Die Cast Aluminum, 24 cu-in, 1 Gang, 3 Outlets
SKU74932
MFGR #30589
Your Cost: $15.7718/c($1,577.18 / c)
Our weatherproof line is among the most comprehensive in the industry, including a wide variety of boxes and combination covers. We offer the highest quality casting and tapping, plus a superior powder coat finish. Almost all Mulberry weatherproof items are made in USA.
Our weatherproof line is among the most comprehensive in the industry, including a wide variety of boxes and combination covers. We offer the highest quality casting and tapping, plus a superior powder coat finish. Almost all Mulberry weatherproof items are made in USA.
Application For Wet Locations ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 30589 Color Gray Country of Origin US Cubic Capacity 24 in³ Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 0.8350 lb Hub Size 1 in Mounting Type Lug Number Of Outlet 3 Standard UL LISTED, CSA CERTIFIED Standards CSA Certified, UL Listed Type One Gang Deep UNSPSC 39121305 UPC 11 09532730589 UPC 12 09532730589 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Mulberry Manufacturer Mulberry Metal Products Capacity 24 in³ Material Die-Cast Aluminum Number of Gangs 1 Number of Outlets 3 Alternate Catalog Number WP DEEP BOX 3H-1" Mounting Detachable Lug Mounting Orientation Vertical
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Wet Locations |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 30589 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 24 in³ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.8350 lb |
| Hub Size | 1 in |
| Mounting Type | Lug |
| Number Of Outlet | 3 |
| Standard | UL LISTED, CSA CERTIFIED |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Type | One Gang Deep |
| UNSPSC | 39121305 |
| UPC 11 | 09532730589 |
| UPC 12 | 09532730589 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Mulberry |
| Manufacturer | Mulberry Metal Products |
| Capacity | 24 in³ |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 3 |
| Alternate Catalog Number | WP DEEP BOX 3H-1" |
| Mounting | Detachable Lug |
| Mounting Orientation | Vertical |