or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Mulberry 87151 Standard Blank Wall Plate, 1 Gangs, Black, 4-1/2 in H x 2-3/4 in W, Steel
SKU75147
MFGR #87151
Your Cost: $1.0457/ea($104.57 / c)
Mulberry is the largest manufacturer of metal wallplates for the electrical industry. We offer over 7,000 different items, with most in stock. Customers can choose from over 40 finishes in painted metal, stainless steel, brass, and other materials. Standard, Princess, maxi, jumbo, or narrow. Custom openings or combinations. From one to ten gangs and beyond. Mulberry also has extensive silk-screening and engraving capabilities. We have a comprehensive library of stock silkscreen designs, and do a lot of large engraving jobs for hospitals and other institutions.
Mulberry is the largest manufacturer of metal wallplates for the electrical industry. We offer over 7,000 different items, with most in stock. Customers can choose from over 40 finishes in painted metal, stainless steel, brass, and other materials. Standard, Princess, maxi, jumbo, or narrow. Custom openings or combinations. From one to ten gangs and beyond. Mulberry also has extensive silk-screening and engraving capabilities. We have a comprehensive library of stock silkscreen designs, and do a lot of large engraving jobs for hospitals and other institutions.
Application Commercial ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 87151 Country of Origin US Currency USD Cutout (1) Blank EU RoHS Indicator N Finish Matte Gang 1 Gross Weight Per Pack 1 lb Mounting Surface Standard UL Standards UL 883 Thickness 0.03 in Type Wallplate UNSPSC 39121704 UPC 11 09532787151 UPC 12 09532787151 Stock Status NONSTOCK Brand Mulberry Manufacturer Mulberry Metal Products Color Black Material Cold-Rolled Steel Number of Gangs 1 Size 2.75 X 4.50 in Commercial 3.281IN Box Mounting, Matte Finish Cold Rolled Steel 3.281 in box mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 87151 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutout | (1) Blank |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Matte |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Mounting | Surface |
| Standard | UL |
| Standards | UL 883 |
| Thickness | 0.03 in |
| Type | Wallplate |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 09532787151 |
| UPC 12 | 09532787151 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Mulberry |
| Manufacturer | Mulberry Metal Products |
| Color | Black |
| Material | Cold-Rolled Steel |
| Number of Gangs | 1 |
| Size | 2.75 X 4.50 in |
| Commercial |
| 3.281IN Box Mounting, Matte Finish |
| Cold Rolled Steel |
| 3.281 in box mounting |