or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Mulberry 86572 Standard Receptacle Wall Plate, 2 Gangs, White, 4.5 in H x 4.56 in W, Steel
SKU75127
MFGR #86572
Your Cost: $4.8789/ea($487.89 / c)
Mulberry is the largest manufacturer of metal wallplates for the electrical industry. We offer over 7,000 different items, with most in stock. Customers can choose from over 40 finishes in painted metal, stainless steel, brass, and other materials. Standard, Princess, maxi, jumbo, or narrow. Custom openings or combinations. From one to ten gangs and beyond. Made from the most rugged material available, our Endura™ thermoplastic wallplates are virtually unbreakable and are not susceptible to cracking or warping. We offer the broadest line in any plastic, and can also make custom plates. Mulberry also has extensive silk-screening and engraving capabilities. We have a comprehensive library of stock silkscreen designs, and do a lot of large engraving jobs for hospitals and other institutions.
Mulberry is the largest manufacturer of metal wallplates for the electrical industry. We offer over 7,000 different items, with most in stock. Customers can choose from over 40 finishes in painted metal, stainless steel, brass, and other materials. Standard, Princess, maxi, jumbo, or narrow. Custom openings or combinations. From one to ten gangs and beyond. Made from the most rugged material available, our Endura™ thermoplastic wallplates are virtually unbreakable and are not susceptible to cracking or warping. We offer the broadest line in any plastic, and can also make custom plates. Mulberry also has extensive silk-screening and engraving capabilities. We have a comprehensive library of stock silkscreen designs, and do a lot of large engraving jobs for hospitals and other institutions.
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 86572 Country of Origin US Currency USD Cutout (1) Duplex Receptacle, (1) Single Receptacle EU RoHS Indicator N Finish Semi-Gloss Gang 2 Gross Weight Per Pack 1 lb Number of Ports 3 Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 883 Thickness 0.03 in Type Wallplate UNSPSC 39121704 UPC 11 09532786572 UPC 12 09532786572 Stock Status NONSTOCK Brand Mulberry Manufacturer Mulberry Metal Products Color White Material Steel Number of Gangs 2 Size 4.562 X 4.50 in 1.405IN ID Hole General construction finishes 1.405 in ID hole 1.405 in inside hole dia
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 86572 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutout | (1) Duplex Receptacle, (1) Single Receptacle |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Semi-Gloss |
| Gang | 2 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Number of Ports | 3 |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 883 |
| Thickness | 0.03 in |
| Type | Wallplate |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 09532786572 |
| UPC 12 | 09532786572 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Mulberry |
| Manufacturer | Mulberry Metal Products |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Number of Gangs | 2 |
| Size | 4.562 X 4.50 in |
| 1.405IN ID Hole |
| General construction finishes |
| 1.405 in ID hole |
| 1.405 in inside hole dia |